еМагазин
Image default
Бизнис

Звучни имиња на новата листа должници на УЈП

Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави новата листа на должници за долгови доспеани до 31.10.2019 и неплатени до 31.01.2020 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини за кои вкупниот износ на долгот е повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители на дејност и повисок од 300.000 денари за правните лица.

На листата можат да се забележат имиња добро познати на македонската јавност.

Компанијата „Урбан инвест“ должи 35 милиони денари, фудбалскиот клуб „Вардар“ чиј спонзор е бизнисменот Сергеј Самсоненко должи 22 милиони денари, „Бујото инженеринг“ должи 17 милиони денари, „Трансмед шпед“ должи 54 милиони денари, „Хисар туризам“ должи 9 милиони денари…

Целата листа должници ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова листа должници на УЈП: Меѓународен сојуз на Боки 13 должи 107.000 евра неплатен данок

Нова листа должници на УЈП: 1ТВ должи илјадници евра неплатен данок

Топ пет најголеми должници кон УЈП: ТЕ-ТО убедливо на врвот

Нова листа должници на УЈП: Граѓани и фирми должат 165 милиони евра за неплатени даноци

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Гранит“ го доби тендерот на ЈП за државни патишта за докомплетирање на автопатот Миладиновци-Штип вреден 5,7 милиони евра

Никола Осило

Буџет 2019 година: Владата ќе потроши 3,5 милиони евра на „Скопје 2014“

Никола Осило

„Макпетрол“ го доби тендерот на Министерство за здравство за набавка на бензин

Никола Осило