еМагазин

Tag : име

Македонија

Мицкоски: Реалноста за името не ја игнорираме, но македонскиот оган нема да згасне

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за Радио Слободна Европа, меѓудругото говори и за името на државата. На прашањето како ќе ја внесе Македонија,...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

СДСМ и ДУИ предизборно се „скараа“ за преиминувања на училишта, ама „ќутат“ зошто нема сапун за учениците

Редакција
Се уште коалиционите партнери во македонската Влада, СДСМ и ДУИ секојдневно предизборно почна да се „препукуваат“ преку медиумите и социјалните мрежи. Работите се вжештија дополнително...
Македонија

Ахмети: Секој треба да знае дека нема враќање од промената на името

Редакција
Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, во интервју во телевизијата Клан, зборувајќи за владеењето на правото и селективната правда, порача дека е неопходен...
Свет ТОП СТОРИИ

Холандија и официјално си го смени името, сега е Нидерланд

Редакција
Холандија и официјално си го смени името. Новото име на државата е Нидерланд. Властите во оваа држава ја донесоа оваа одлука со цел да го...
Македонија

Кратка, но успешна средба на Мицкоски со Ахмети

Редакција
Соглсано праксата и законот, денеска имав кратка, но успешна средба со Ахмети каде разговараме за кадровското решение за МВР, односно профилот на личноста која ние...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Новата ски-патека на Маврово доби име, избран „кумот“

Редакција
Новата ски-патека која ќе биде отворена сезонава го доби името, а избран е и кумот кој се бираше на фејсбук-страницата на ски-центарот Маврово. „Чест ни...
Македонија

(ВИДЕО) На претседателот Пендаровски му пречело „северна“ во името, неможел да се навикне

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски во емисијата „Recite Al Jazeeri“ на телевизијата Ал Џезеира меѓудругото вели дека му пречи „северна“ во името на државата. „Ми пречи. Ми...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Нова ски-патека во Маврово, награда за „кумот“ кој ќе предложи име на патеката

Редакција
Ски-центарот Маврово информира дека има нова ски-патека, но пред да биде пуштена во функција  ѝ треба име, односно „кум“ кој ќе ја крсти. Креативни и...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Од Владата не кажуваат колку пари на граѓаните се потрошени за промена на името

Редакција
Во Владата се уште незнаат колку македонските граѓани ќе ги чини промената на уставното име. Од таму не одговорија и на прашањето на еМагазин колку...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Све средивме у градов па сеа уште да смениме имиња на улици, плоштади и мостови… мостот Гоце Делчев на пример„: Твитер реакции

Редакција
Граѓаните од денеска ќе можат да предлагаат нови имиња за улиците, булеварите, мостовите и плоштадите во Скопје, најави градоначалникот Петре Шилегов. Најавата предизвика бројни реакции...