еМагазин

Tag : име

Македонија ТОП СТОРИИ

Секој чекор на Скопје кон Европа зависи и од употребата на уставното име, вели Мицотакис

Редакција
За вчерашната заклетва на македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова, која не го употреби уставното име, реагираше и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Видео од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Видео од заклетвата на Силјановска Давкова на која регираа Грција и ЕУ

Редакција
Новата претседателка на Македонија, Гордана Силјановска Давкова, која уште пред да дојде на оваа функција најави дека нема да го употребува новото уставно име на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Силјановска Давкова грубо го крши Договорот од Преспа, реагираат од грчко МНР

Редакција
Грчкото Министерство за надворешни работи (МНР) оценува дека новата македонска претседателка Гордана Силјановска Давкова„ грубо го крши Договорот од Преспа, Уставот, кој е усогласен со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Што треба граѓаните во странство да направат за да се вратат во државата по 12. февруари со пасоши со старото име

Редакција
Граѓаните кои се во странство, а имаат пасоши со старото име, по 12. февруари потребно е да се јават во Министерство за надворешни работи, за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Само од замена на личните карти државата досега заработила над 5 милиони евра

Редакција
Замената на личните документи, поради новото име на државата е во фокусот на јавноста изминативе недели. До 12. февруари граѓаните треба да ги заменат своите...
Бизнис

Компанијата Аcceko Cee го промени името во Acee

Редакција
Една од водечките ИТ компании во Македонија, Аcceko Cee ДООЕЛ Скопје, која е дел од најголемата ИТ групација и пионер во развојот на банкарскиот софтвер...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите документи со старото име на државата од 13 февруари 2024 година нема да важат

Редакција
Од Министерството за внатрешни работи за Радио Слободна Европа потврдија дека на 13 февруари 2024 година нема да можете да преминете надвор од државните граници...
Македонија ТОП СТОРИИ

До почетокот на 2024 година промена на документите со новото име на државата, со нови повисоки цени

Редакција
Следната 2024 година е рокот во којшто треба да бидат заменети личните документи, бидејќи дадовме рок при примената на Уставот на Македонија и Законот за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Утре ќе се знае судбината и на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“

Редакција
Комисијата за употреба на историските имиња утре треба да има состанок и да достави извештај, по што ќе донесам соодветно решение, изјави денеска министерот за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Здружението „Цар Борис Трети“ поднело барање за промена на името, “Ванчо Михајлов“ не

Редакција
Здружението од Охрид „Цар Борис Трети“ има поднесено барање до Централниот регистар за промена на името согласно измените во Законот за здруженија и фондации. Од...