еМагазин

Рубрика: Спорт

Спорт ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Ѓоковиќ: Доаѓам во Македонија, ја видов поканата на Заев, Охрид мора да го видам

Редакција
По епскиот меч со Роџер Федерер, првиот тенисер на АТП листата и старо-новиот шампион на Вимблдон, Новаќ Ѓоковиќ, на прес конференција одговараше и на прашања поврзани со Македонија, Охрид и
Спорт ТОП СТОРИИ

Браво: Новак Ѓоковиќ по петти пат го освои Вимблдон

Редакција
Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по петти пат го освои Вимблдон, победувајќи го Швајцарецот Роџер Федерер со 3-2. Ѓоковиќ успеа да ја одбрани круната на Вимблдон во меч
Спорт ТОП СТОРИИ

Фудбалскиот клуб „Брегалница“ го презема бизнисменот Кирил Гогов, сопственик на ланецот супер маркети „Кит –Го“

Редакција
Успешно е завршена продажбата на 51 отсто од акциите на Фудбалскиот клуб „Брегалница“, соопшти на денешната прес-конференција, градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски. Сопственикот на
Спорт

Златен медал за Анѓела Мојсовска на Светскиот куп во Умаг, Хрватска

Редакција
После првиот ден од одржувањето на најмасовниот и највисоко рангиран светски карате куп, организиран од Светската карате федерација (ВКФ), кој се одржува во Умаг, Хрватска,
Спорт

Каратистите на „Макпетрол“ заминуваат на турнир во Умаг

Редакција
Денеска каратистите од Карате клубот „Макпетрол“ – Скопје, заминуваат на турнир од Светската карате лига за младинци во Умаг, Хрватска. Во периодот од 5 до
Спорт

Ново раководство на АФМ предводено од Александра Војнеска Зикова

Редакција
Минатиот петок се одржа вонредното Собрание на Атлетската федерација на Македонија (АФМ), на кое се изгласа нов претседател и нов Извршен одбор. По изгласаната недоверба
Спорт

ЕТУ Триатлонскиот европски јуниорски куп и Отвореното национално првенство 2019 во Охрид на 6. и 7. јуни

Редакција
На 6 и 7 јули покрај Билјанините извори во Охрид, Македонска триатлон федерација и локалниот организатор “Спорт за сите, сите за спорт” ќе ги организира
Спорт

Владата одлучи: На „Вардар“ 30 милиони денари, а на Бесир Алили милион денари за европските титули

Никола Осило
Владата денеска донесе одлука да му додели 30 милиони денари на Ракометниот клуб „Вардар“ за освоената титула Европски шампион во ракомет, како и одлука да
Спорт ТОП СТОРИИ

(Видео) Aлили стана европски шампион во борење и ја израдува Македонија

Редакција
Македонскиот борач Бесир Алили стана европски шампион во категоријата слободен стил до 48 килограми, на континенталниот шампионат во Фиренца за учесници до 17 години. Тој
Спорт ТОП СТОРИИ

Уапсен легендарниот Мишел Платини

Редакција
Поранешниот фудбалер и екс-претседател на Европската фудбалска унија (УЕФА), Мишел Платини, е уапсен за наводни нерегуларности и корупција при доделувањето на организацијата на Светското фудбалско