еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис

ОДВ Електрик го шири производството во Македонија, нови 90 вработувања и инвестиција од 4,2 милиони евра

Редакција
Германската компанија ОДВ Електрик, која работи во технолошко индустриската развојна зона Струга/Охрид, денеска објави дека започнува со реализација на втората фаза на инвестицијата, односно изградба
Бизнис

Во блок-трансакција продадени 1.000 акции од Комерцијална банка

Никола Осило
Во блок трансакција вредна 5,1 милиони денари денеска на Македонската берза се продадоа 1.000 акции од Комерцијална банка АД Скопје. Акциите се продадоа по цена
Бизнис ТОП СТОРИИ

Фабрика „Карпош“ го доби тендерот на Град Скопје за изградба на бул. „Босна и Херцеговина“ вреден 149 милиони денари

Никола Осило
Град Скопје по распишаниот тендер за изградба, одржување и реконструкција на бул. “Босна и Херцеговина“ склучи договор со фабрика „Карпош“. Вредноста на склучениот договор со
Бизнис ТОП СТОРИИ

НБРМ: Tековниот политички контекст во државата не треба да се поврзува со стабилноста на денарот, ниту на банкарскиот сектор

Редакција
Народната банка, како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика, цврсто стои на ставот околу оптималноста на постојниот режим на девизниот курс, се
Бизнис ТОП СТОРИИ

Поранешниот политичар, Имер Селмани ќе се испроба и во градежништво, почна да го гради Гарден Ин Ресиденс

Редакција
Поранешниот политичар, бизнисменот Имер Селмани, сопственик на БисОил, ја стартуваше изградбата на деловниот објект Гарден Ин Ресиденс, вреден 10 милиони евра. Објектот ќе се простира на површина од 22.000
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Серта“ го доби мултимилионскиот тендер за „чистење“ на објектите на државната управа

Никола Осило
Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија по распишаниот оглас за одржување на хигиена и тековно одржување на објектите на државната
Бизнис

Борче Сиљаноски и Давид Коприва нови членови на Одборот на директори на Македонски телеком

Никола Осило
Собранието на Македонски телеком на денешната седница за нови неизвршни членови на Одборот на директорот на компанијата ги назначи Борче Сиљаноски од Скопје и Давид
Бизнис

Во блок-трансакција продадени 1.500 акции од Комерцијална банка

Никола Осило
Во блок-трансакција вредна 7,7 милиони денари денес на Македонската берза се продадоа 1.500 акции од Комерцијална банка. Акциите се продадоа по цена од 5.160 денари
Бизнис

Заев: Денарот е стабилен, моќноста на банките и НБРМ е добра, а силен е и перформаност на економијата

Редакција
Неуспешниот референдум не значи девалвација на денарот, порача премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање на денешната прес-конференција во Владата. Тој нагласи дека како
Бизнис

Петер: НЕ за ЕУ ќе значи помалку пари, инвестиции и извоз

Редакција
Компаниите членки во Советот за странски инвестиции се за полесно водење на бизнис во Македонија, а НАТО и ЕУ се вратата кон полесно водење на