еМагазин

Рубрика: МАКЕДОНСКО

МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Галерија) Галичка свадба: Марина Петровска и Огнен Караѓозоски ја крунисаа својата љубов

Редакција
Марина Петровска и Огнен Караѓозоски почитувајќи ги сите обичаии од вековната традиција на Галичката свадба денеска ја крунисаа својата љубов. Судбоносното „да“ го кажаа во
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Галерија) На Галичник спиев во кола и ја сонував Галичка свадба

Силвана Жежова
Галичка свадба е настан што треба да го види секој Македонец. За конечно да му се разјасни што е толку посебна, зашто галичани се такви
МАКЕДОНСКО

(Фото) Галичка свадба: Традиција и обичаи преточени во атракција

Редакција
И оваа година, од 12-ти до 14-ти јули, по 46-ти пат, на падините на планината Бистра, во живописниот Галичник, ќе се одржи традиционалната културно-сценска манифестација
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Британски туристи шест дена поминаа 230 километри во јавање коњи на Галичник

Силвана Жежова
Коњичкиот клуб „Шерпа хорс рајдинг“ (Sherpa Horse Riding) беа домаќини на британски туристи, искусни јавачи на коњи, кои шест дена поминаа 230 километри на коњи
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Галерија) Имаат туристи за јавање на коњи на Галичник, нема превоз како да ги донесат до таму

Силвана Жежова
Коњичкиот клуб „Шерпа хорс рајдинг“ (Sherpa Horse Riding) на Галичник постои веќе девет години и нуди услуги на јавање коњи за странци и домашни туристи.
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Најубавото од Галичник: Што е тајната на вкусот на галичкото сирење

Силвана Жежова
Прво добредојде по патот кон Галичник се стадата овци. Порано на Галичник имало најголем број на овци по метар квадратен во Европа. Но сега, за
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Галерија) Промоција на Галичник и Меденица како дел од Виа Динарика: Приказна која мора паметно да му ја раскажеме на светот

Силвана Жежова
Планинарењето на планината Бистра, секогаш е добра идеја. Највисокиот врв на оваа планина Меденица (2.163 метри надморска височина), овој пат го посетивме на покана на
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Дигитализирана култната “Бушава азбука“

Редакција
Во чест на Горан Стефановски и Душан Петричиќ ја дигитализирав „Бушава азбука“, соопшти на Твитер, дизајнерот Гоце Митевски. Ја дигитализирав „Бушава азбука“ во чест на Горан
МАКЕДОНСКО

(Галерија) Бигорското братство им одаде почит на Кирил и Методиј во Битуше: Велинченствена церемонија за светите браќа

Никола Осило
Во присуство на поголем број верници, Бигорското братство, заедно со сестринството од Рајчица, во спомен на светите рамноапостоли Кирил и Методиј беше одржана литургија во
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Зошто ги славиме големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј

Редакција
Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски