еМагазин

Рубрика: МАКЕДОНСКО

МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Првата пушка против фашистите пукнала пред 11 октомври

Редакција
И пред 11 октомври 1941 година, од кога се смета дека македонскиот народ се дигнал против бугарските и италијанските фашистички окупатори дошло до вооружен отпор против
МАКЕДОНСКО

(Фото) Производите на Бучен Козјак со нов дизајн

Редакција
Една од најстарите млекарници во Македонија, позната по извонредниот квалитет и уникатниот вкус на своите млечни производи со цел да се доближи уште повеќе до
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Фото) Белица останала во минатиот век, но е преубава

Силвана Жежова
Селото Белица во областа Порече, е едно од најубавите во Македонија. Лоцирано во подножјето на планинскиот масив „Мокра“ на планината Јакупица, опколено е со прекрасна
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Ќе слави ли последен пат Македонија независност како Македонија?

Редакција
Македонија денеска слави 27 години независност. Доколку престојниот референдум за името на 30. септември биде успешен, од следната година државата независноста треба да ја слави
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

27 години независност: На референдумот за самостојност на Македонија позитивно гласаа 95% од граѓаните

Редакција
Македонија денеска слави 27 години независност. На референдумот во 1991 година над 95 отсто од граѓаните што излегоа да гласаат позитивно одговорија на прашањето „Дали сте
МАКЕДОНСКО

Знаeте ли што пишува во Крушевскиот манифест?

Редакција
Крушевскиот манифест е манифест што го објавила востаничката власт во Крушево за време на Илинденското востание. Напишан е на 6 август, а негов автор е