еМагазин

Рубрика: ДОБРОСОСЕДСТВО

ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Лидерите на Западен Балкан во Тирана се обврзаа на дијалог и соработка

Редакција
На Конференцијата посветена на Планот за раст на Западен Балкан во Тирана, Албанија е усвоена заедничка Изјава на лидерите од Западен Балкан, во насока на...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Земјите од Западен Балкан заеднички ќе го развиваат авантуристичкиот туризам

Редакција
Од 30 ноември до 4. декември, на регионалниот настан „Авантуристички туризам на Западен Балкан – Колашин поврзува“ се сретнаа 40 тур-оператори за авантуристички туризам од...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

На македонско-српската граница, камионите со стока ќе се мерат само еднаш

Редакција
Од 1. февруари македонските компании кои увезуваат или извезуваат во Србија и обратно, камионите со стока ќе ги мерат само еднаш. Истото ќе се однесува...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

По сообраќајна несреќа на територија на Грција, тамошните повредени помош добиле преку струмичкиот 112

Редакција
Операторите од Струмица на единствениот број 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК) им помогнаа на повредените лица од сообраќајна несреќа меѓу две моторни...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Ски-картите за Србија, Црна Гора и БиХ, може да се подигнат од Ресорт Маврово

Редакција
Од Ресорт Маврово информираат дека за користење на тродневна ски-карта во Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, потребно е да се подигне ваучер од...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

(Фото) Историски ден за македонската култура: Албанија ѝ врати на Македонија 20 икони

Редакција
Историски ден за македонската култура и вреднување на нашето заштитено културно богатство, Албанија ѝ врати на Македонија 20 икони. „Го цениме и вреднуваме овој историски...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Македонија и Грција заеднички ќе ги промовираат туристичките потенцијали

Редакција
Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот на Македонија, денеска во Битола, ги промовираше резултатите од спроведувањето на двогодишниот проект „Интеррег – ИПА ЦБЦ  Грција...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Со сезонска ски-карта од Ресорт Маврово може да се скија низ поранешна Југославија

Редакција
Со купена ски карта во Ресорт Маврово може да се ужива и во убавините и услугите на „Олимпискиот центар Јахорина“, Босна и Херцеговина, откако претставниците...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

(Фото) „Македонска вечер“ во Белград: Брнабиќ, Вучиќ и политичари од регионот дегустираа македонска храна и вино

Редакција
Во рамки на вториот Саем за вино, храна и туризам „Винска визија на отворениот Балкан“ во Белград, Србија се одржа посебна „Македонска вечер“ во Белград,...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Медицинските сестри, ветеринарните хирурзи, акушерките и фармацевтите ќе имаат признаени дипломи во земјите од Западен Балкан

Редакција
Лидерите на земјите од Западен Балкан во Тирана, денеска на Самитот во рамките на Берлинскиот процес, потпишаа Договор за меѓусебно признавање на професионалните квалификации на...