еМагазин

Рубрика: ДОБРОСОСЕДСТВО

ДОБРОСОСЕДСТВО

Ратификуван договорот за реципрочно признавање на возачките дозволи со Косово

Никола Осило
Собранието денеска го изгласа Законот за ратификација на Договорот со Владата на Косово за реципрочно признавање на возачките дозволи и ја констатираше оставката на Горан
ДОБРОСОСЕДСТВО

Грција: Македонско-грчкиот комитет за ревизија на учебниците е на добар пат

Никола Осило
Водиме макотрпна работа со приговори, но во добра клима со добра волја и добри намери, се наоѓаме на добар пат, вели заменик министерот за надворешни
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

(Фото) Од Скопје до Белград ќе се патува за три и пол до четири часа: Отворен јужниот крак на Коридорот 10

Редакција
Премиерот Зоран Заев синоќа заедно со српскиот претседател Александар Вучиќ присуствуваше и говореше на свеченото отварање на јужниот крак на Коридорот 10 на делницата на
ДОБРОСОСЕДСТВО

Грчкиот Парламент одобри отварање нови гранични премини кон нашата земја

Со гласовите од СИРИЗА, Река и Демократска алијанса, грчкиот Парламент ги изгласа нацрт законите од Министерството за надворешни работи на Грција за Договорите за отворање
ДОБРОСОСЕДСТВО

Радев: Го поканив Пендаровски да ја посети Бугарија

Редакција
Претседателот на Бугарија, Румен Радев по денешната инаугурација на Стево Пендаровски за претседател на Република Северна Македонија, истакна дека Софија ја поддржува нашата земја во
ДОБРОСОСЕДСТВО

Со Грција ќе се отвараат два нови гранични премини, едниот кај Мајден, другиот кај Маркова нога

Редакција
Министерството за надворешни работи на Грција ги достави до грчкиот Парламент двата нацрт закона по потпишаните договори во Скопје за отворање на нови гранични премини
ДОБРОСОСЕДСТВО

Првата средба на бизнис заедниците од Грција и Македонија за трговските ознаки на 15 и 16. мај во Атина

Редакција
Во среда и четврток, на 15 и 16. мај во Атина започнува дијалогот меѓу бизнис заедниците од Северна Македонија и Грција за трговските ознаки согласно
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Васил Стерјовски прв Македонец кој стана пратеник во албанскиот Парламент

Редакција
Васил Стерјовски, генерален секретар на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) ќе биде пратеник во албанскиот Парламент. -По известувањето од
ДОБРОСОСЕДСТВО

(Фото) Заев и Рама на ифтарска вечера кај босанскиот премиер Звиздиќ

Редакција
Премиерот Зоран Заев присуствуваше на ифтарска вечера кај претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, на која беше и албанскиот премиер Еди Рама.
ДОБРОСОСЕДСТВО

Заев ќе учествува на годишната средба на ЕБОР во Сараево со останатите лидери од Западен Балкан

Редакција
Редовната средба на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) годинава ќе се одржи во Сараево од 7 до 9 мај, а на неа ќе