еМагазин

Рубрика: ДОБРОСОСЕДСТВО

ДОБРОСОСЕДСТВО

Бењамин Руси назначен за почесен конзул на Косово во Дебар

Никола Осило
Дебарчанецот Бењамин Руси е нов почесен конзул на Косово во почесниот конзулат во земјава лоциран во Дебар. Почесниот конзулат беше регистриран од страна на Министерството
ДОБРОСОСЕДСТВО

Македонија и Албанија ќе ги реновираат основното и средно училиште во Пустец

Редакција
Пријателските односи меѓу Република Северна Македонија и Република Албанија продолжуваат да се зацврстуваат со реализација на проекти од заеднички интерес, информираат од Влада. „Најновиот резултат
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Благодатниот оган пристигна на аеродромот во Скопје со бугарскиот владин авион

Редакција
Благодатниот оган, што секоја Велја Сабота веќе два милениума чудесно се појавува на гробот на Исус Христос, пристигна на Меѓународниот аеродром Скопје. По првпат директно
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Македонските граѓани лани во Грција потрошиле 155,3 милиони евра

Редакција
Над еден милион туристи од Северна Македонија, во текот на 2018 ја посетиле Грција, со 155 милиони ноќевања, а приходите за јужниот сосед од нашите
ДОБРОСОСЕДСТВО

За да се скрати времето на чекање, компаниите бараат заедничко царинење со Албанија и Србија

Редакција
Компаниите при Стопанска комора на Македонија (СКМ) бараат заедничко царинење на стоките помеѓу нашата држава со Албанија и Србија. Според мониторингот направен од страна на
ДОБРОСОСЕДСТВО

Три бугарски телевизии добија дозвола да се емитуваат во Македонија

Редакција
Три бугарски телевизии со различна програмска содржина од денеска се присутни во македонскиот медиумски простор. Дозволата за емитување во земјава ја добиле пред две недели,
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Грчкиот и македонскиот воен оркестар ја свиреа македонската химна

Редакција
Во чест на 70-годишнината на НАТО, синоќа во Националната филхармонија во Скопје, воените оркестри на вооружените сили на Македонија, САД, Обединетото Кралство, Грција и Словенија
ДОБРОСОСЕДСТВО

Македонски владика со бугарска црковна делегација ќе патува за Ерусалим по Велигденскиот благодетен оган

Редакција
Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска се сретна со старозагорскиот митрополит Кипријан, кој е раководител на Комисијата за признавање на статусот на МПЦ – Охридска архиепископија,
ДОБРОСОСЕДСТВО

(Фото-галерија) Илјадници насмевки на историската посета на грчкиот премиер Алексис Ципрас

Никола Осило
Во срдечна атмосфера со многу насмевки помина првата историска посета на грчкиот премиер Алексис Ципрас на нашата земја. При посетата беа остварени повеќе средби на
ДОБРОСОСЕДСТВО

Кои грчки фирми дојдоа на Бизнис форумот: Ќе паднат ли нови договори?

Редакција
Од стагнација во меѓусебните односи, двете земји сега може да соработуваат, да ги искористат можностите и да се отстранат пречките за позасилена економска соработка. Денес