еМагазин

Рубрика: ДОБРОСОСЕДСТВО

ДОБРОСОСЕДСТВО

Косово целосно ја повлече одлуката за зголемените царини

Редакција
Косовската Влада ја укина во целост одлуката за зголемените царини, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Како што информира Бектеши на прес-конференција, ова е
ДОБРОСОСЕДСТВО

Македонците повеќе патуваат во Бугарија отколку Бугарите во Македонија

Редакција
Бугарија лани ја посетиле 583.026 македонски граѓани, а 396.450 Бугари престојувале во Македонија, покажуваат податоците на Бугарскиот национален статитички институт. Само во јуни годинава, пак,
ДОБРОСОСЕДСТВО

Благодарност од Грчкиот секретаријат за цивилна заштита до земјите за помошта, меѓу нив и Македонија

Редакција
Од Генералниот секретаријат за цивилна заштита, соопштуваат кои земји понудиле помош за справување со катастрофалните пожари, а воедно изразуваат и искрена благодарност до сите што
ДОБРОСОСЕДСТВО

Владата издвои 6 милиони денари помош за Грција

Редакција
Владата на Република Македонија денеска донесе одлука да издвои шест милиони денари како интервентна помош која ја става на располагање на грчките владини институции одговорни за справување со пожарите.
ДОБРОСОСЕДСТВО

Македонија и понуди помош на Грција, од грчкото МНР се заблагодарија за брзата реакција

Редакција
Природните катастрофи не познаваат граници и ги надминуваат споровите, соопштуваат од грчкото МНР и им се заблагодаруваат на сите за понудената помош и изразената поддршка