еМагазин

Tag : регион

Македонија

Епицентарот во Ростуше: Земјотрес почувствуван во дебарскиот регион, дел од граѓаните ги напуштиле домовите

Редакција
Земјотрес попладнево ги вознемири жителите од поширокиот дебарски регион. Поради полицискиот час и подготовката на домаќинствата од исламска религија за ифтар вечера сите жители беа...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Висината на платата зависи од местото на живеење: Каде има најголеми плати во Македонија?

Никола Осило
Просечната исплатена нето-плата по вработен во 2018 година, во однос на 2017 година се зголемила за 5.9 отсто, а ваквото зголемување се должи, пред сѐ,...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Ме измамија мангупи, а јас комуникативен“: Зоран Заев и руските комичари хит во регионалните медиуми

Редакција
Аудио снимката на руските комичари Владимир Кузенцов и Алексеј Столаров со премиерот Зоран Заев, на кого му се преставиле како поранешниот украински претседател Петар Порошенко...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Како Гоце Делчев „исчезна“ од химната на Северна Македонија“: Тамара и македонската химна топ тема во регионов

Редакција
Интонацијата на македонската химна од страна на пејачката Тамара Тодевска, која ја „заборави„ строфата со Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Јане Сандански, стана...
Бизнис

Сите детали: За колку ќе поевтини роамингот со земјите од регионот

Редакција
Цените на роаминг услугите од денеска за Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора се намалени за 68 проценти при појдовни повици, за 31 процент...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Владата си даде рокови за да постапува по барањата на УНЕСКО за заштита на Охридскиот регион

Редакција
Владата ја усвои информацијата за постапување по препораките на УНЕСКО и одлучи да продолжи со исполнувањето на релевантните препораки и одлуки на УНЕСКО, во насока...
Локално

Сите детали: Активни 18 пожари, а шест ставени под контрола

Редакција
Од Центар за управување со кризи информираат каде се денеска има пожари, а кои се ставени под контрола. Битолски регион Пожарот кој започна на вчера...
Бизнис

Во скопскиот регион се создава половина од македонскиот БДП

Редакција
Скопскиот регион има најголемо учество во бруто домашниот производ во Република Македонија, покажуваат податоците објавени од Државниот завод за статистика. Според објавените податоци што се...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Референдумот топ тема во регионов: „Македонците гласат за промена на името„

Редакција
Денешниот референдум за името е централна тема во сите регионални медиуми. Медиумите пишуваат дека референдумот е историски за земјата која треба да го смени името...
Балкан

Колкава плата има Иванов: Највисока плата во регионот има словенскиот претседател Пахор

Редакција
Претседателот на Словенија Борут Пахор има највисока месечна плата меѓу колегите од регионот, а најниска добива неговиот колега од Србија Александар Вучиќ. Месечната заработувачка на...