еМагазин

Tag : регион

Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео+фото) Снег во Хрватска, БиХ и Словенија

Редакција
Студениот бран кој од денеска ќе ја зафати и Македонија, донесе снег во Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Времето се менува, следува...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Во регионот најголем раст на цените на становите има во Македонија

Редакција
Според анализата која ја објави бугарски „24 Часа„ на годишно ниво најголем раст на цените на недвижностите во регионот има во Македонија. Во Македонија стапката...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) „Студирал во Белград, па ги водел терористите на македонската ОВК“: Регионалните медиуми за Талат Џафери

Редакција
Една од главните вести во медиумите во регионов е изборот на Талат Џафери за технички премиер. Медиумите детално информираат за неговиот избор, потенцирајќи дека е...
Македонија ТОП СТОРИИ

Убиството на Вања топ тема во регионот: „Седум дена кои Македонија ја завија во црно“

Редакција
Убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на 74-годишниот Панче Жежовски од Велес го вознемири и регионот, па информациите поврзани со нив се топ...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најголем успех ни е мораториумот на дивоградби, а на мапирањето уште работиме вели Костадиновска Стојчевска за заштитата на Охридскиот регион

Редакција
Законот за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион е поставен на ЕНЕР, и во тек е прибирање на забелешки, информираа од...
Балкан ТОП СТОРИИ

Регионалната соработка да премине од зборови на дело, побара Секретаријатот на ЦЕФТА во Тирана

Редакција
Воспоставувањето на заеднички регионален пазар ветува зголемена трговија, економски раст, создавање на работни места, подобрување на мобилноста, напредок на инфраструктурата и поцврста регионална соработка, носејќи...
Балкан ТОП СТОРИИ

Албанскиот претседател има највисока плата меѓу колегите во регионот, на кое место е Пендаровски

Редакција
Албанскиот претседател Бајрам Бегај е најплатениот претседател во регионот, по изгласувањето во Парламентот на Законот за зголемување на платите на функционерите. Со зголемувањето на месечната...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Македонците јадат најмногу благо во регионот

Редакција
Граѓаните на Македонија јадат најмногу благо во регионот, а се позиционирани високо и на европската листа, покажува анализата за потрошувачката на шеќер по земји во...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Ковачевски и Вучиќ од Минхен: Македонија и Србија придонесуваат за безбедноста на регионот

Редакција
Заложбите на Србија и Македонија за промовирање на регионална безбедност и развој на демократските општества за стабилен и просперитетен регион, беа теми на разговор на...
ЖИВОТ

Глобалната препознатливост на вината од овој регион зависи од производство на квалитетно грозје по светски стандарди и заедничкиот настап

Редакција
Во организација на Здружението „Вина од Македонија“ и партнерите од „Балканската винска мрежа”, по четврти пат, македонските и регионалните производители на вино од сортата вранец,...