еМагазин

Рубрика: БЕСПАРИЦА

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

За 6% пораснале угостителските услуги

Редакција
Угостителските услуги во март во споредба со февруари годинава се зголемени за 0.2 %, а во однос на март лани за а 6.0 %, соопшти...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Нето надворешниот долг на Македонија 4.4 милијарди евра

Редакција
На 31.12.2023 година, нето надворешниот долг изнесува 4.458 милиони евра (или 32,6% од проценетиот бруто-домашен производ), информираа од Народна банка. Нето надворешниот долг на земјата,...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Минималната кошница за март 59.000 денари, за 1.600 повисока од февруари

Редакција
Вредноста на синдикалната минимална кошница за март 2024 година изнесува 58.998 денари и споредена со февруари е зголемена за 1.522 денари. Според Сојузот на синдикати...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Инфлацијата во февруари 3%

Редакција
Државниот завод за статистика соопшти дека инфлацијата мерена преку индексот на трошоците на животот во февруари 2024 година, во однос на јануари 2024 година, изнесува...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Нов раст на угостителските услуги: Во февруари покапи за 6,3%

Редакција
Државниот завод за статистика соопшти дека цените на угостителските услуги во февруари годинава, во однос на февруари лани се зголемени за 6.3 %. За периодот...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Парите за субвенционираниот оброк, студентите ќе ги добиваат неделно

Редакција
Студентите од денеска парите за субвенциониран оброк ќе ги добиваат неделно односно 840 денари вкупно за шест дена во неделата наместо дневната исплата од 140...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Февруарските сметки за парно за училиштата, деловните корисници и јавните институции се намалуваат за 35%

Редакција
Февруарските сметки за парно за училиштата, деловните корисници и јавните институции се намалуваат за 35%, одлучи Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Од 1. март можен нов ценовен шок за граѓаните, завршува мерката „гарантирана цена„

Редакција
Од 1. март (петок) нема повеќе гарантирани цени за храната. Владината мерка истекува на 29. февруари, а од Владата и Министерството за економија најавија дека...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

На четиричлено семејство во Македонија му требаат најмалку 57.467 денари да го помине месецот

Редакција
Според Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) на едно четиричлено семејство во Македонија за да го помине месецот му се потребни 57.467 денари. Толку изнесува...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Затворен огласот за доделување на ваучер за инвертер-клими во домаќинствата, продолжува оној за ранливи потрошувачи на енергија

Редакција
Поради големиот број на пристигнати апликации, Министерството за економија донесе одлука, заклучно со 6. февруари, да го затвори Јавниот оглас за доделување на потврда-ваучер за...