еМагазин

Рубрика: БЕСПАРИЦА

БЕСПАРИЦА

Синдикатот потсетува: Затвор до една година за работодавачите кои ќе „забушаваат“ со исплата на К-15

Никола Осило
Исплатата на регресот за годишен одмор или популарниот К-15 воспоставена со Општиот колективен договор (ОКД) за приватниот сектор од областа на стопанството е задолжителна за...
БЕСПАРИЦА

Секој отселен млад човек ја чини државата 15.848 евра годишно

Редакција
Државата губи по 15.848 евра на годишно ниво за секој отселен млад човек, алармираат од Мрежата за спречување на одлив на мозоци во која членуваат...
БЕСПАРИЦА

Бранимир Јовановиќ: И окови да им се стават на текстилните работнички

Редакција
Економскиот аналитичар Бранимир Јовановиќ реагираше на писмото кое сопствениците на текстилните фабрики здружени во Текстилниот кластер го упатија до министерката за финансии Нина Ангеловска, министерката...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Дури 455.100 македонски граѓани живеат во сиромаштија

Никола Осило
Според најновите податоци на Државниот завод за статистика во 2018 година, стапката на сиромашни лица во земјава изнесувал 21.9 % од населението или 455.100 лица...
БЕСПАРИЦА

Секој припадник на Армијата ќе добива месечен надомест од околу 7.000 денари за станарина

Редакција
Секој припадник на Армијата, без разлика дали се работи за воен или за цивилен персонал, од 1 март следната година ќе добива месечен надоместок од...
БЕСПАРИЦА

(Фото) Во оглас за работа плата за собирач на ѓубре 15.000 денари, а за доктор по медицина 12.550 денари

Редакција
На социјалните мрежи се споделува фотографија од објавени два огласи за работа, на која јасно може да се види разликата помеѓу собирач на ѓубре и...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

СОНК не прифаќа зголемување на платите од 10 отсто, најави штрајк

Редакција
Советот на СОНК едногласно донесе одлука дека не го прифаќа предлогот на Министерството за образование и наука (МОН) и Владата за зголемување на платите во...
БЕСПАРИЦА

Работат но се сиромашни: Стапката на сиромашни вработени лица изнесува девет проценти

Редакција
Македонската платформа против сиромаштија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата, 17 октомври во Скопје. Годинава, како што информираат од Македонската платформа...
БЕСПАРИЦА

Минималната плата се зголемува на 14.500 денари

Редакција
Премиерот Зоран Заев најави дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата и таа во иднина ќе изнесува 14.500 денари....
БЕСПАРИЦА

Ќе се намали ли цената на зелениот картон на возилата?

Редакција
Работиме на намалувањето на цената на зелениот картон за осигурување на возилата при патување во странство, најави премиерот Зорам Заев. Тој додаде дека за намалувањето...