еМагазин

Рубрика: Свет

Свет

Најмалку 25 жртви во пожарите во Калифорнија

Редакција
Бројот на жртви во пожарите во Калифорнија се зголеми на 25, откако се пронајдени уште 14 тела во градот Парадајс во северниот дел на државата,
Свет

Трамп во посета на Франција, по предлогот на Макрон а формирање европска армија

Редакција
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Париз го прими својот американски колега Доналд Трамп, на средба со смирувачки тон за чувствителното прашање за европската одбрана,
Свет

Епидемија на ебола во ДР Конго, најголема во историјата на државата

Редакција
Епидемијата на вирусот ебола што моментно се шири во ДР Конго, е најголема во историјата на таа држава – 319 потврдени случаи на заболени, соопшти
Свет

(ВИДЕО) Поранешен маринец уби 12 лица во Калифорнија, па се самоуби

Редакција
Напаѓачот кој уби 12 лица во кантри барот „Бордерлајн“ во Таузенд Оукс, американската полиција го идентификуваше како Ијан Дејвид Лонг (28). Локалниот шериф на прес-конференција
Свет

Јапонија: Најголем број самоубиства на млади од 1986 година

Редакција
Рекорден број јапонски деца извршиле самоубиство во изминатиот период, соопшти денеска јапонското Министерството за образование. Во фискалната година 2016/7 до март, 250 деца од основно
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Вo Њујорк почна судењето против Ел Чапо кој го водеше најголемиот наркокартел во светот

Редакција
Под засилени мерки за безбедност, денеска во Њујорк почна судскиот процес против Мексиканецот Хоакин Гусман со прекар Ел Чапо, кој 25 години беше на чело
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Индија ја откри највисоката статуа во светот: Два пати повисока од „Статуата на слободата“

Никола Осило
Премиерот на Индија, Нарендра Моди учествуваше на инаугурацијата на 182 метри високата “Статуа на единството” на која е претставен Сардар Валабхабхај Пател. Статуата е речиси
Свет

Харвардски историчар: По изборите во 2020 година САД ќе биде на работ од граѓанска војна

Редакција
Изборите во 2020 година можат да ги доведат САД на раб од граѓанска војна, смета харвардскиот историчар Нил Фергусон во колумна за „Бостон глоуб“. Според
Свет

Обвинителство на Турција: Новинарот Кашоги е задавен веднаш по влегувањето во Конзулатот на Саудиска Арабија

Редакција
Турското Обвинителство денеска соопшти дека саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги е задаваен веднаш откако влегол во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Спектакуларна ерупција со грмотевици на вулканот Кракатау

Никола Осило
Застрашувачки спектакл предизвика силната ерупција на вулканот Кракатау кој се наоѓа во Огнениот појас на Пацификот. Тој формира архипелаг од четири главни  острови во Сундскиот теснец   во Индонезија, меѓу Јава и Суматра во Индонезија. Неговата географија