еМагазин

Рубрика: Балкан

Балкан

Црна Гора му кажа „чао“ на корона вирусот: Нема веќе заболени

Редакција
Во Црна Гора веќе нема пациенти заразени со коронавирусот по 68 дена од првиот регистриран случај, објави тамошниот Институт за јавно здравје. Црногорските медиуми пренесуваат...
Балкан ТОП СТОРИИ

Хрватска ги отвора границите за туристите: Еве под кои услови и кога хотелите ќе бидат отворени

Редакција
Хрватското здружение за туризам, презентираше план за отворање на туристичките капацитети и препораки за туристички патувања во Хрватска. По влегувањето, туристите мора да имаат потврда...
Балкан

Четири дена по ред, нема новозаболени од корона вирусот во Словенија

Редакција
Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со...
Балкан

Бугарски новинар пронајден удавен во езеро во Варна, работел на сторија за загадување на крајбрежјето

Редакција
Бугарскиот новинар Георги Александров е пронајден мртов, удавен во езерото Варна во езерскиот канал близу Аспарухово, додека работел на сторија за загадувањето на крајбрежјето. Александров,...
Балкан ТОП СТОРИИ

Донесен здравствен протокол: Како ќе работат хотелите и туристичките објекти во Грција

Редакција
План за управување со сомнителен случај на Ковид-19, потребно е да имаат сите хотели и туристички објекти во Грција, согласно здравствените протоколи од Министерството за...
Балкан ТОП СТОРИИ

Бугарија ги објави правилата за летување: Се препорачува клима уредите да се заменат со вентилатори

Редакција
Хотелите и рестораните во Бугарија веќе можат да пречекуваат гости согласно мерките и препораките дадени од Министерството за туризам. Покрај задолжителната засилена хигиена за секој...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Ечеше „Бела чао“ наместо повик за молитва од џамии во Турција

Редакција
Познатата антифашистичка италијанска песна „Бела чао“ ги разбуди вчера жителите на Измир во Турција наместо вообичаениот повик за молитва од џамиите. Турските медиуми пренесуваат дека...
Балкан

Албанија целосно се отвора до крајот на мај

Редакција
Албанскиот премиер Еди Рама денеска најави целосно отворање на Албанија до крајот на овој месец, додавајќи дека земајата почнува со подготовка за туристичката сезона. –...
Балкан ТОП СТОРИИ

Сите детали: Без тест и карантин од 15 јуни Грција ги отвара вратите за туристите од Балканот

Редакција
Без било каков вид на тест и без задолжителен карантин, од 15 јуни 2020 година, започнува странскиот туризам во Грција за посетители од држави со...