еМагазин

Рубрика: Балкан

Балкан ТОП СТОРИИ

Вучиќ: Сосема е сеедно на чие раководство е одлуката за Сребреница, станува збор за Северна Македонија

Редакција
Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека предлог-резолуцијата за Сребреница, за која ќе се изјаснува Генералното собрание на Обединетите нации, е идеја на Германија која...
Балкан ТОП СТОРИИ

Дали Османи во врска со Сребреница зборува во името на цела Македонија, прашува Дачиќ

Редакција
Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ оцени дека е предизборна изјавата на министерот за надворешни работи Бујар Османи, дека земјата ќе излезе од...
Балкан ТОП СТОРИИ

Владејачката ХДЗ победи на изборите во Хрватска, формирањето на влада неизвесно

Редакција
Владејачката Хрватската демократска заедница (ХДЗ), чиј претседател е актуелниот премиер Андреј Пленковиќ е победник на парламентарните избори во Хрватска кои се одржаа вчера. ХДЗ освои...
Балкан ТОП СТОРИИ

„Ден на срам во Советот на Европа, за првпат е препорачано членство на нешто што не е држава„: Реакции во Србија

Редакција
Жестоки реакции пристигнуваат од Србија по вчерашната препорака за Косово да стане членка на Советот на Европа. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Косово доби препорака да стане членка...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео+фото) Снег во Хрватска, БиХ и Словенија

Редакција
Студениот бран кој од денеска ќе ја зафати и Македонија, донесе снег во Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Времето се менува, следува...
Балкан ТОП СТОРИИ

Косово доби препорака да стане членка на Советот на Европа, „за“ гласаа и пратеници од Македонија

Редакција
Косово доби препорака да стане членка на Советот на Европа, што е претпоследниот чекор до целосно членство. Парламентарното собрание на Советот на Европа синоќа со...
Балкан ТОП СТОРИИ

“Северномакедонците би можеле барем да се воздржат ако не можат да ја поддржат Србија“: Реакции за македонското коспонзорството на резолуцијата за Сребреница

Редакција
Поранешниот министер и прв човек на српската Безбедносно-информативна агенција (БИА), Александар Вулин денеска остро реагираше на најавата на министерот за надворешни работи Бујар Османи дека...
Балкан ТОП СТОРИИ

Во Ниш почина жената која ја застрела тетовчанец

Редакција
Српските медиуми пренесуваат дека починала В.Ј. (30), жената која пред неколку недели беше застрелана од етнички Албанец (52) од Тетово, кој потоа се самоуби. Жената...
Балкан ТОП СТОРИИ

Одложете го патувањето за Грција, утре и задутре штрајк на грчките цариници

Редакција
Утре и задутре грчките царински службеници стапуваат во 48-часовен штрајк, кој ќе го отежни влезот и излезот во Грција. Штрајкот започнува утре во шест часот...
Балкан ТОП СТОРИИ

Тежок пораз на Ердоган на локалните избори, изгуби во Истанбул, Анкара и други големи градови

Редакција
Републиканска народна партија (ЦХП), главната опозициска партија во Турција победи на локалните избори во главниот град на земјата, Анкара и во Истанбул. Во Истанбул победи...