еМагазин

Рубрика: Балкан

Балкан ТОП СТОРИИ

Има и деца: Бројот на загинати од земјотресите во Албанија се искачи на најмалку 13 лица

Редакција
Серијата земјотреси што утрово ја погоди Албанија нанесоа голема материјална штета, а како главна причина, според грчкиот сеизмолог Ефимиос Лекас, е тектонското нарушување од септември....
Балкан ТОП СТОРИИ

Балканот се тресе: Силен земјотрес и во Босна, почувствуван и во Македонија

Никола Осило
Нов силен земјотрес на Балканскиот полуостров со епицентар во Босна и Херцеговина пред десетина минути беше почувствуван и во Македонија. Земјотресот бил со магнитуда од...
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Во земјотресите во Албанија загинаа најмалку 6 лица, тлото продолжува да се тресе

Редакција
Уште триесетина земјотреси со епицентри кај Драч, во Албанија, се регистрирани досега по силниот потрес утринава во 3:54 часот со интензитет од 6,4 според Рихтер,...
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Потресни снимки од земјотресот во Албанија, неофицијално има и жртви

Редакција
Неофицијално во земјотресите во Албанија, кои се случија изутринава има и загинати. Дел од медиумите неофицијално пренесуваат дека станува збор за најмалку три жртви, а...
Балкан

Групацијата Акор ги проширува своите активности на Балканот- првиот Новотел во Албанија

Редакција
Сопственик на зградата, во која ќе има 130 соби, е албанска компанија – Болв-Оил групација. Отворањето е планирано за 2021 година. Тоа ќе биде првиот...
Балкан

Тоше Проески добива улица во селото Јабука кај Панчево

Редакција
Еден од најдобрите пејачи од пост-југословенскиот простор, Тоше Проески, кој загина во сообраќајна несреќа во 2007 година, ќе добие улица во селото Јабука во близина...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Како изгледа кампањата за производите од грчката област Македонија

Редакција
Вчера во Солун беше промовирана кампањата за за грчките производи од грчката област Македонија, односно т.н. македонски производи. Слоганот е „Macedonia the GReat“, со потенцирани...
Балкан ТОП СТОРИИ

„Macedonia the GReat“ колективна трговска ознака за производите од грчката област Македонија

Редакција
Слоганот „Macedonia the GReat“, со потенцирани букви ГР како кратенка за Грција и буквата „М“ како ознака, испишани со бело на сина позадина, се новите...
Балкан

(+18/Фото) Секс скандал: Фотографии како познат босански политичар мастурбира завршија на Интернет

Редакција
Фотографии, но и видео на кои мастурбира познат босански политичар завршија на порно сајт на Интернет, пренесуваат босанските медиуми. Станува збор за Аган Буниќ, кој...
Балкан

Турција од понеделник ги враќа џихадистите од Исламска држава во Европа

Никола Осило
Турција од 11 номеври (понеделник) ќе почне со враќање на заробените членови на Исламската држава кои се во турските затвори во нивните матични земји, изјави...