еМагазин

Рубрика: ЧИСТА ОКОЛИНА

ЧИСТА ОКОЛИНА

Царинска управа: Дополнително е подигнат степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад

Редакција
Царинската управа (ЦУ) дополнително го подигна степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Шилегов: Легално во земјава не е внесен опасен отпад, но треба да се провери

Редакција
Според информациите со кои располагаме опасен отпад во земјава и во „Дрисла“ не е внесен, вели градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, но сепак додава...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Галерија) Планинари чистеа на Водно и наместо да слушаат „браво“, ќе беа посреќни некој да се приклучеше

Редакција
Здружението Explore The Mountains одлучи денеска 19 јануари да го посвети на чистење на патеките на Водно. „Акцијата започна со чистење на планинарската патека што...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Реката Серава обоена во црвена боја, вонреден инспекциски надзор по пријавеното загадување

Редакција
Дежурната екипа на Државниот инспекторат за животна средина, во координација со овластен инспектор за животна средина од Општина Карпош се излезени на терен и вршат...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Застрашувачка е листата на заболувања од аерозагадувањето

Редакција
Аерозагадувањето е еден од најважните, променливи ризици врз здравјето, воопшто. Аерозагадувањето е наречено „тивок убиец“’ од страна на Светската здравствена организација, бидејќи ефектите на аерозагадувањето...
ЧИСТА ОКОЛИНА

„Движењето за чист воздух“ реагира по информацијата дека нема докази за незаконско работење на Дрисла

Редакција
„Движењето за чист воздух“ реагира по повод соопштението до јавноста од страна на ОЈО дека нема докази дека депонијата Дрисла работи незаконски. Оттаму потенцираат дека...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Ќе го следи ли Скопје примерот на Њу Делхи: Бар продава кислород за спас од загадувањето

Редакција
Бар во Њу Делхи одлучи на посетителите да им понуди „здив свеж воздух“ и наместо да продава цигари продава кислород. За цена од 299 рупии...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Јавно обвинителство: Нема докази дека „Дрисла“ го загадува воздухот со незаконско согорување отпад

Редакција
Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје кој постапуваше по допрен глас за незаконско согорување медицински отпад на депонијата „Дрисла“ заклучил дека не постојат...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Убава вест: Општина Центар ќе дава субвенции од 1,5 денари за секое рециклирано шише

Редакција
Повратни вендинг машини за рециклирање на пластични и стаклени шишиња за што ќе се исплаќаат и субвенции, нова мобилна апликација, мрежен систем за автоматска наплата...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Јавни расправи во Тетово и Гостивар за Извештајот за стратегиска оцена на животната средина за регионалниот план за управување со цврст отпад за полошкиот регион

Редакција
Извештајот за стратешка оцена на животната средина (СОЖС) и нацрт – регионалниот план за управување со цврст отпад за полошкиот регион беа претставени на јавните...