еМагазин

Рубрика: ЧИСТА ОКОЛИНА

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Шилегов: Кој е овде луд со случајот со „Дрисла“?

Редакција
Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов на денешната прес-конференција го впери прстот кон Јавното обвинителство и Државниот инспектрат за животна средина и нивното однесување во...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Обвинителството ја продолжува предистражната постапка за „Еко клуб“, фирмата која несоодветно третира медицински отпад во „Дрисла“

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје ја информира јавноста дека кривичната пријава во предметот за третманот на медицинскиот отпад од страна на фирмата „Еко клуб“ од Битола...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Собранието го донесе законот со кој се забранува увоз на отпад кој може да се користи како гориво

Редакција
Собранието со 62 гласа „за“ го донесе Законот за управување со отпад по скратена постапка. Со Законот за управување со отпад се забранува увоз на...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Државата не знае колку точно медицински отпад се создава, количините на пријавен и согорен не се совпаѓаат

Редакција
Во депонијата „Дрисла“ се врши внатрешна ревизија со цел да се видат сите движења на финансиите, информираше денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов кој...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Од една испушена цигара излегуваат 1.999 микрограми на метар кубен ПМ10-честички

Редакција
Креаторот на апликацијата „Мој воздух“ Горјан Јовановски и неговиот тим направиле експеримент, колку ПМ-10 честички се создаваат со пушењето на една цигара. Според мерењето, апликацијата...
ЧИСТА ОКОЛИНА

„Телма“: „Еко клуб“ е фирмата која носела медицински отпад во „Дрисла“ и не постапила по процедури

Редакција
Битолска фирма за транспорт и третирање на комунален и медициски отпад „Еко клуб“ ги игнорирала процедурите и доставувала опасен и заразен материјал до депонијата „Дрисла“...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(ВИДЕО) Скандал во „Дрисла“: Кучиња скитници јадат човечки остатоци и крв која потоа истекува во реката Вардар

Редакција
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и главниот инспектор на Град Скопје, Мирослав Богдановски, денеска обелоденија скандал со ужасна содржина која треба да го вклучи алармот...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Почна чистењето на ОХИС: Првата тура опасен историски отпад пристигна во Базел

Редакција
Според податоците добиени од „Екоцентар 97“ ДООЕЛ Скопје, на 14 јануари годинава се направи првиот извоз на отпадни хемикалии согласно проектот „Отстранување, дислоцирање, уништување или...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Вонредни мерки против загадувањето во Скопје и Тетово

Редакција
Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, како што стои во...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

„Ле Соар“: Аерозагадувањето од западниот Балкан го загрозува здравјето и на граѓаните на ЕУ

Редакција
Еден од највлијателните белгиски дневни весници, „Ле Соар“, во своето денешно издание посветува репортажа на загадениот воздух во земјите од Западен Балкан и зависноста од...