еМагазин

Рубрика: Свет

Свет

(Видео) Јапонците полудеа по календар со Владимир Путин

Никола Осило
Владимир Путин дефинитивно е една од најпознатите личности на планетата, а најдобар показател за тоа е еуроријата по календарот за 2019 година со рускиот претседател
Свет

(Видео) Путин постигна пет гола во хокеј-натпревар на Црвениот плоштад

Никола Осило
Рускиот претседател Владимир Путин покажа дека може да игра хокеј како професионалец. Тој вчера постигна пет гола на традиционалниот ревијален натпревар што се игра на
Свет

(Вознемирувачко видео) Осум лица загинаа при киднапирање на автобус во Кина

Никола Осило
Осум луѓе загинаа, а 22 се повредени откако маж вооружен со нож киднапира автобус во кинескиот град Лонгјан, во провинцијата Фуџијан. Мажот седнал зад волан
Свет

(Видео) Путин предизвикува страв и трепет со новата ракета „Авангард“

Никола Осило
Новата руска ракета „Авангард“, која може да носи нуклеарни и конвенционални боеви глави денеска беше успешно тестирана. Тестирањето на новата хиперсонична ракета, која предизвикува страв
Свет

(Видео) Разорен земјотрес ја погоди Сицилија по ерупцијата на вулканот Етна

Никола Осило
Најмалку две лица се сериозно повредени, а десетици згради се уништени по земјотресот од 4,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Сицилија. Земјотресот е
Свет

(Видео) Вулканот Етна сее страв и трепет во центарот на Катанија

Никола Осило
Повеќе од 130 земјотреси го активираа денеска Етна, најголемиот вулкан во Европа кој се наоѓа на источниот брег на Сицилија близу Катанија и повеќе туристички
Свет

(Видео) Пекол на земјата: Вулканот Анак Кракатау повторно еруптира

Никола Осило
Вулканот Анак Кракатау во Индонезија вчера повторно еруптира откако пред неколку дена неговата прва ерупција предизвика цунами при што загинаа речиси 281 лице, а над
Свет

Снимка од дрон покажува колку разорно било цунамито во Индонезија

Редакција
Снимка од дрон, која ја објави Гардијан, покажува колку разорно било цунамито кое ја погоди Индонезија. Според последните информации најмалку 281 лица загинаа, повредени се 1.016,
Свет

Бројката на загинати во Индонезија се зголемува, најмалку 222 загинати при налет на цунами

Редакција
Најмалку 222 лица загинаа, а над 840 се повредени минатата ноќ при налет на цунами во крајбрежните области меѓу индонезиските острови Суматра и Јава, предизвикано
Свет

(Видео) Најмалку 168 загинати при налет на цунами во Индонезија

Редакција
Најмалку 168 лица загинаа, а над 745 се повредени минатата ноќ при налет на цунами во крајбрежните области меѓу индонезиските осторви Суматра и Јава, предизвикано