еМагазин

Рубрика: Свет

Свет

Првпат во историјата во светот има повеќе постари лица отколку мали деца

Редакција
Првпат во историјата во светот има повеќе постари лица отколку мали деца, покажуваат податоците на Обединетите нации (ОН). Бројките на ОН говорат дека на крајот
Свет ТОП СТОРИИ

Во текот на 2018 година, 95 новинари го загубија животот на задача

Редакција
Најмалку 95 новинари настрадале вршејќи ја својата работа во текот на 2018 година, соопшти Меѓународната федерација на новинари (МФН), по повод Светскиот ден на слободата
Свет

(ВИДЕО) Mitsubishi вработи рапер, кој на уникатен начин го презентира новиот Eclipse Cross

Редакција
Mitsubishi вработи рапер во салон за автомобили, кој на уникатен начин го презентира новиот Mitsubishi. Всушност раперот го рапува текстот на опремата и карактеристиките на возилото. Новиот модел на Mitsubishi,
Свет ТОП СТОРИИ

Џулијан Асанж осуден на една година затвор

Никола Осило
Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж доби 50 недели затвор (11,5 месеци) поради прекршување на условната слобода пред седум години. Асанж оттогаш се криеше во амбасадата
Свет ТОП СТОРИИ

(Фото) Како изгледа резиденцијата на јапонскиот цар

Редакција
Јапонскиот цар Акихито денеска му го отстапи престолот на својот син Нарухита, што е прв таков случај по речиси 200 години. еМагазин минатото лето имаше ексклузивна
Свет

Прв случај по 200 години: Јапонскиот цар Акихито се повлече во корист на синот

Редакција
Јапонскиот цар Акихито денеска му го отстапи престолот на својот син Нарухита. По три децении владеење 85-годишниот цар Акихито абдицира, што е прв таков случај
Свет

Над 300 починати во Индонезија поради премор од рачно броење гласачки ливчиња

Редакција
Единаесет денови откако во Индонезија се одржаа најголемите еднодневни избори во светот, над 300 луѓе од изборната администрација починаа, повеќето од болести причинети од премор
Свет ТОП СТОРИИ

Воените трошоци во светот рушат рекорди, лидери САД, Кина и Саудиска Арабија

Редакција
Глобалните воени расходи минатата година достигнаа највисоко ниво во изминатите три децении, со најголемо учество во САД и Кина, според годишниот извештај на шведскиот истражувачки
Свет

(ВИДЕО) Прв сериски убиец на Кипар: Војник уби седум жени, меѓу кои и осумгодишно девојче

Редакција
Маж од Кипар призна дека убил шест жени и едно девојче на шестгодишна возраст и стана прв сериски убиец на овој остров. Станува збор за
Свет ТОП СТОРИИ

Истражување: Светот најтажен, најгневен и најуплашен од кога било досега

Редакција
Годишниот извештај за глобалната состојба на емоциите на американскиот аналитичко-истражувачки центар Галуп покажува дека три емоции во 2018 година рекордно се зголемиле втора година по