еМагазин

Рубрика: Локално

Локално

Лица во карантин во охридски хотел излегувале и недолично се однесувале

Редакција
СВР Охрид поднесе десет кривични пријави против лица од повеќе места од земјава осомничени за кривични дела „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“....
Локално

Кривични пријави за 20 наставници од училиште во Драчево, овозможиле изготвување лажни свидетелства

Редакција
Единицата за економски и компјутерски криминал при Секторот за внатрешни работи – Скопје поднесе кривична пријава против В.Н. (56), вработена во ОУ „Кузман Шапкарев” во...
Локално

Млад Авганистанец пронајден со прострелна рана на патот Куманово-Табановце

Редакција
На 26.05.2020 во 18.25 часот во СВР Куманово било пријавено дека на магистралниот пат Куманово – Табановце имало лице кое лежи покрај патот, информира МВР....
Локално

Лихвар барал месечна камата од 12.000 денари за даден заем од 30.000 денари

Редакција
Одделението за внатрешни работи Кавадарци поднесе кривична  пријава против М.Ф.(65) поради основано сомнение за сторено кривично дело „лихварство“, казниво по чл.260 од Кривичниот законик на...
Локално

ЈСП: Од задутре повторно бесплатен јавен превоз за пензионерите

Редакција
Од задутре (29 мај) продолжува да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица и тоа за жени со над 62 години возраст и...
Локално

Битолски „Транскоп“ почна да сообраќа на линија Битола-Скопје-Битола

Редакција
По неколку месечна пауза предизвикана од рестриктивните мерки за заштита од Ковид-19, овластениот меѓуградски автобуски превозник „Транскоп“ АД Битола почна да сообраќа со една линија...
Локално ТОП СТОРИИ

Четири новозаразени текстилни работнички во Штип, вкупната бројка од истата конфекција се зголеми на 10

Редакција
Бројот на заразени текстилни работнички во Штип се зголеми, откако денеска се регистрираат четири нови случаи на вработени во конфекцијата, која од вчера е затворена....
Локално

Приведен таткото на активистката Моника Ристеска поради физички напад врз неа и мајка и

Редакција
На 26.05.2020 во 22.30 часот на ул.„Антон Чехов“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода С.Р.(64) од Скопје поради постоење основано...
Локално

Должниците на „Водовод и канализација“ – Скопје можат да ги платат долговите без камата, на рати

Редакција
Управниот одбор на ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје донесе одлука со која изврши отпис на побарувања по основ на наплата на затезна, односно казнена...
Локално

Дезинфекција пред конфекциите и во автобусите во Штип

Редакција
Општинскиот кризен штаб Штип денеска почна со таргетирана дезинфекција на повеќе локации, и тоа пред сите текстилни компании, истакна градоначалникот на Штип, Благој Бочварски, кој раководи со...