еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

910 набљудувачи, 32 странски новинари ќе ги следат изборите во среда

Редакција
Вкупно 942 набљудувачи, странски новинари и преведувачи се акредитирани за следење на Претседателските избори на 24 април, објави ДИК. Заклучно до 19 април, акредитирани се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Одбележување на 76 годишнината од прогонството на Македонците од Егејскиот дел на Македонија

Редакција
Во организација на Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија Македон, денеска во 11 часот, пред Споменикот на децата...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Прва ВМРО-ДПМНЕ, втора СДСМ, трета коалицијата „Вреди„: Анкета на ЦРПЦ

Редакција
Според анкетата на Центарот за политички истражувања и комуникации (ЦРПЦ) направена во соработка со Здружението за новинарство, информирање, комуникации и маркетинг услуги „Глас на вистината”,...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Давкова прва, Пендаровски втор, Таравари трет: Анкета на ЦРПЦ

Редакција
Според анкетата на Центарот за политички истражувања и комуникации (ЦРПЦ) направена во соработка со Здружението за новинарство, информирање, комуникации и маркетинг услуги „Глас на вистината”,...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Боки 13 побара повторување на постапката за „Рекет“, тврди дека Камчев и Русковска знаат каде се парите од чантата „Луј Витон“

Редакција
Бојан Јовановски – Боки 13 денеска до Основниот кривичен суд во Скопје поднесе барање за повторување на кривичната постапка за предметот „Рекет“, за кој заврши...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кривична за директорот на ЈП Стрежево, купил стар ратрак кој го платил како да е нов

Редакција
Одделот за криминалистичка полиција по добиена наредба од Основното јавно обвинителство (ОЈО) Битола, презеде предистражни дејствија и по обезбедена документација и извршен увид во истата,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Учениците сепак ќе учат во саботите заради неработните денови за избори

Редакција
Претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), Јаким Неделков информираше дека Министерство за образование и наука (МОН) до училиштата испратиле известување во кое...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во училиштата каде што ќе се гласа ќе има скратена настава во деновите пред изборите

Редакција
Од Министерството за образование и наука (МОН) информираа дека во училиштата каде ќе се гласа за претседателските и парламентарните избори два дена пред изборите ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Денеска официјално започнува кампањата за парламентарните избори

Редакција
Денеска официјално започнува кампањата за парламентарните избори која се поклопува со кампањата за претседателските избори и која веќе предвреме е во тек. Иако на 22....
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои пратеници од Македонија ќе гласаат дали Косово ќе стане членка на Советот на Европа

Редакција
Препораката Косово да стане членка на Советот на Европа е во фокусот на јавноста во регионов. За да Косово добие препорака, „за„ гласаа и двајца...