еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

18. земја по ред: Канада го ратификуваше Протоколот за членство на земјава во НАТО

Редакција
Канада е 18-та земја членка на НАТО која го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во Алијансата. Како што објави на Твитер канадското МНР,
Македонија

Милошоски: Најголемите ширачи на лажни вести дека Македонија добила датум за преговори со ЕУ се Заев, Димитров и Османи

Редакција
Најголемите ширачи на лажни вести дека Македонија добила датум за преговори со ЕУ се премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Бујар Османи и министерот Никола Димитров. Подготвен
Македонија ТОП СТОРИИ

ЕУ експерти: Одлагањето на датумот за Македонија е грешка која не смее да се повтори

Редакција
Ден по одлагањето на одлуката за почеток на преговори со Македонија, експертите за проширувањето во ЕУ за МИА предупредуваат дека оваа „стратешка грешка“ не смее
Македонија ТОП СТОРИИ

Министерот за надворешни работи на Романија, Чиамба: Одлуката за Северна Македонија е донесена едногласно

Редакција
Романското претседателство реагираше на шпекулациите кои се раширија во медиумите дека седум земји вчера на Советот за општи работи биле „против“ преговорите со Северна Македонија.
Македонија

(Фото) Американската амбасада во Скопје во боите на виножитото во чест на ЛГБТИ Месецот на гордоста

Редакција
Американската амбасада во Скопје во чест на ЛГБТИ Месецот на гордоста традиционално и годинава е во боите на виножитото. „За да го прославиме ЛГБТИ Месецот на
Македонија

САД: Очекуваме ЕУ да донесе одлука за преговори со Северна Македонија годинава

Редакција
САД силно веруваат дека Северна Македонија треба да добие датум за почеток на преговорите што е можно поскоро, изјави денеска в.д. амбасадорката на САД во
Македонија ТОП СТОРИИ

Словачкиот министер за надворешни работи Лајчак: Немаше ниедна земја членка која рече „не“ за Северна Македонија

Редакција
Немате причина да се чувствувате разочарано. Одлуката на Советот за општи работи на состанокот во Луксембург за почеток на пристапните преговори е одложена од технички причини,
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев: Заклучокот за стартот на преговорите со ЕУ е донесен со консензус, октомври ќе биде октомври

Редакција
На Министерскиот совет написмено добивме правно формална гаранција дека не подоцна од октомври ќе добиеме датум за почеток на преговорите. Нема можност да се донесе
Македонија ТОП СТОРИИ

Влада: Најмногу за датум за нас се „бореa“ Грција, Австрија, Словенија…

Редакција
Според извори од Владата, ниту една земја – членка на ЕУ не изразила сомнеж дека државата ги исполнила сите задачи за да добие датум за
Македонија

Поранешниот градоначалник на Велес, Славчо Чадиев обвинет дека службеното возило го користел приватно

Редакција
Основното јавно обвинителство Велес до Основниот суд во Велес поднесе Обвинителен предлог против поранешен градоначалник и против поранешен претседател на Советот на општина Велес кои