еМагазин

Tag : директори

Бизнис ТОП СТОРИИ

Од 89. компании на Македонската берза, само 16,5% имаат извршни директори или претседатели на УО кои се жени

Редакција
Од 89. компании кои котираат на официјалниот пазар на Македонската берза, само 16,5% имаат извршни директори или претседатели на Управниот одбор кои се жени. Оваа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сменета само Стевановиќ, на другите директори на скопските клиники мандатот им е продолжен

Редакција
Директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби – Скопје, Милена Стевановиќ, кадар на владејачката СДСМ е едниствената која е сменета поради завршувањето на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Надзорниот одбор денеска не ги разреши директорите на М-НАВ, седницата продолжува утре

Редакција
На денешната седница, Надзорниот одбор (НО) на државното акционерско друштво Македонска навигација (М-НАВ) не ги разреши двајцата од тројцата директори на Друштвото. По предлог на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ако не се разрешат директорите на М-НАВ денеска, утре се затвора воздушниот простор

Редакција
Ако на денешната седница на Владата не се разрешат тројцата директори на државното друштво Македонска навигација (М-НАВ), од утре ќе се затвори воздушниот сообраќај над...
Македонија ТОП СТОРИИ

Контролорите на летање бараат полицијата да ги чува, ако директорите на М-НАВ не поднесат оставки на 10. јануари се затвора воздушниот простор

Редакција
Од Струковиот синдикат на контролори на летање (ССКЛ), по вчерашниот напад на вработени во Контролата на летање, бараат полицијата да ги чува вработените, а ако...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кои се двајцата директори на М-НАВ, поради кои претседателот на синдикатот на контролори на летање беше викнат на сослушување во полиција

Редакција
Претседателот на Струковиот синдикат на контролори на летање (ССКЛ) Александар Тасевски, кој укажа на неправилности при вработувања во Македонска навигација (М-НАВ), доби кривична пријава од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Филиповиќ и Поцеста нови медицински директори на клиниките за дерматовенерологија и кардиологија

Редакција
Министерот за здравство Фатмир Меџити го назначил д-р Дејан Филиповиќ за нов  в.д. медицински директор на Универзитетската клиника за дерматовенерологија и д-р Беким Поцеста за...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) Директори на училишта се степаа пред ноќен клуб во Кавадарци, Јанчев најави нивно разрешување

Редакција
На социјалните мрежи се споделуваше снимка од тепачка помеѓу двајца директори на основни училишта во Кавадарци, која сега е повлечена. Како што објави Фокус, станува...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Тројца поранешни директори на „Маѓар Телеком“ добија по осум години затвор

Редакција
Тројца поранешни директори на „Маѓар Телеком“, Атила Сендреи, Ролф Плат и Золтан Кишјакус добија по осум години затвор, во отсуство, соопштија од Основен суд Скјопје...
Бизнис

Македонија2025 доделува три стипендии за кариерно усовршување на извршни директори и менаџери во САД

Редакција
Меѓународната невладина организација Македонија2025 го објави повикот за аплицирање на престижната Програма за извршни директори – Зафировски, преку која се доделуваат три стипендии за светски...