еМагазин

Tag : клиники

Македонија ТОП СТОРИИ

Сменета само Стевановиќ, на другите директори на скопските клиники мандатот им е продолжен

Редакција
Директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби – Скопје, Милена Стевановиќ, кадар на владејачката СДСМ е едниствената која е сменета поради завршувањето на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Информацијата за укинување на организациските директори на клиниките доставена до Владата

Редакција
Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска соопшти дека информацијата за укинување на организациските директори на клиниките е доставена до Владата. – Модалитетите ќе ги одлучиме...
Локално ТОП СТОРИИ

Девојка од Злетово пријавила кражба додека ѝ била пружана лекарска услуга во Скопје

Редакција
Во СВР Скопје вчера во 02.50 часот, М.Т., на возраст од 19 години, од Злетово пријавила дека околу 01.00 часот во Комплексот клиники „Мајка Тереза“,...
Балкан

Во Грција повторно се отвораат клиники за лекување ковид пациенти

Редакција
Клиники за лекување пациенти со Kовид-19, што беа затворени по затишјето во пандемијата на почетокот на летото, од денеска се повторно отворени во Грција, изјави...
Македонија

Нема пациенти кои после прележувањето на Ковид-19 се во животозагрозувачка состојба, вели Филипче

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека пациенти кои прележале Ковид-19, се лекуваат на Клиниката за пулмологија и Клиниката за детски болести. „За среќа,...
Македонија

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 79 пациенти, а вкупно се лекуваaт 592

Редакција
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 79 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, информираат од Министерство за здравство. „Вкупно 592...
Македонија

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 33 пациенти, а вкупно се лекуваaт 257

Редакција
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 33 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, информираат од Министерство за здравство. Вкупно 257...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Приватното здравство ја менува сликата: На докторите им е подобро во Македонија отколку да станат „медицински аргати“ во Германија

Редакција
Подолг период во Македонија е актуелен проблемот со иселувањето  на медицинскиот персонал, пред се во Германија која се посочува како „ветената земја“ за македонските лекари....
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Дрисла“ го доби тендерот за собирање и третман на медицински отпад од осум клиники вреден 631.000 евра

Редакција
Јавна установа од областа на здравството за потребите на јавните здравствени установи универзитетски клиники, завод и ургентен центар – Скопје по распишаниот тендер за собирање,транспорт,...
Македонија

Детален преглед на состојбата со Ковид-19 во скопските болници

Редакција
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 17 нови пациенти поради компликации од корона вирусот, соопшти Министерството за здравство „Во последното...