еМагазин

Tag : амбасадор

Македонија

Димитров за “Рекет“ дознал во јуни, со амбасадорот на Латвија не разговарал за аферата

Редакција
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров во интервју за телевизијата Канал 5 вели дека за аферата “Рекет“, разбрал некаде во јуни минатата година кога била...
Македонија

Ексамбасадорот Димитровски репетирал пушка кон сосед

Редакција
Кај поранешниот македонски амбасадор во Љубљана и ексконзул во Солун, Томислав Димитровски, пронајден е арсенал оружје меѓу кој три пиштоли и три пушки, објави „360...
Македонија

Бугарскиот амбасадор Ангелов: Официјалниот став на Бугарија е Декларацијата на Парламентот

Редакција
Официјалниот став на Бугарија е декларацијата на бугарскиот Парламентот, поофицијален став нема од тоа, изјави денеска бугарскиот амбасадор во Македонија, Ангел Ангелов во одговор на...
Македонија

Теута Арифи не е кандидат за Вашингтон, тврди Заев

Редакција
Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи не е кандидат за амбасадор во Вашингтон, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Тој одговарајќи на новинарско прашање истакна дека Арифи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Дане Талески кандидат за амбасадор во НАТО

Редакција
Советникот за надворешна политика на премиерот Зоран Заев, Дане Талески е кандидат за амбасадор во НАТО, потврдуваат владини извори. За кандидатурата на Талески се шпекулира...
Техно

Генералниот секретар на УНКТАД официјално ја промовираше Ангеловска за амбасадорка на дигитална трговија

Редакција
Министерката за финансии Нина Ангеловска, во рамки на 74-то Генерално собрание на Обединетите нации (ОН), беше промовирана како една од првите „жени амбасадори на дигитална...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Мега галерија) Израелскиот амбасадор Орјан навистина скока и прави „стој на раце“ каде ќе стигне

Редакција
Израелскиот амбасадор Дан Орјан, кој ја освои македонската јавност со фотографијата од кабинетот на македонскиот претседател Стево Пендаровски, на која се гледа како прави „стој...
ЖИВОТ

Израелскиот амбасадор Орјан: За вклучување на лицата со попреченост во опшеството подготвен сум да направам „стој на раце“ секаде

Редакција
Откако македонскиот претседател Стево Пендаровски објави фотографија со него како прави „стој на раце“ во неговиот кабинет, на Фејсбук ситуацијата ја дообјасни израелскиот амбасадор Дан...
Македонија

Заев не се сретнал со американскиот амбасадор во Грција на Халкидики

Редакција
Не се сретнав со Зоран Заев, така што не верувајте на се што ќе видите во медиумите, вели амбасадорот на САД во Атина, Џефри Пајат...
ЖИВОТ

Почина Алајдин Демири

Никола Осило
На 65-годишна возраст, почина универзитетскиот професор и поранешен градоначалник и дипломат Алајдин Демири. Toj е роден на 19 декември 1954 година во Тетово. Студирал социологија...