еМагазин

Tag : амбасадор

Бизнис ТОП СТОРИИ

Австриска бизнис делегација предводена од амбасадорот Памер во посета на Реплек

Редакција
Запознавање со капацитетите и развојниот потенцијал на компанијата, продлабочување на досегашната соработка и креирање нови можности за бизнис. Ова беа дел од целите за посетата...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил амбасадорот Мемеди, кој сам побарал Италија да не ги прифаќа валидните пасоши без „Северна“

Редакција
Македонскиот амбасадорот во Рим, Весел Мемеди е во фокусот на јавноста, откако самоиницијативно, без инструкции од Министерството за надворешни работи, до италијанските власти доставил нота...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во Македонија Бугарија ќе прати амбасадор од заедничката историска Комисија

Редакција
Во Македонија Бугарија ќе праќа амбасадор, кој е организациски секретар на заедничката историска Комисија, од бугарската страна, пренесуваат бугарските медиуми. Станува збор за Желјазко Радуков,...
Интервју ТОП СТОРИИ

Прескер: Македонците се добредојдени во Словенија, децениската соработка е доказ за тоа

Редакција
Словенија издвојува најголем дел од развојната помош за младите од Северна Македонија, кои се ослободени од школарина за додипломски и постдипломски студии на словенечките универзитети....
Македонија ТОП СТОРИИ

Амбасадорот од Јапонија не е отповикан поради сексуално вознемирување, уверуваат од МНР

Редакција
Како што веќе објавивме, повлекувањето на досегашниот амбасадор во Јапонија беше спроведено во редовна постапка, согласно законските прописи и внатрешните уредби во Министерството за надворешни...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил македонскиот амбасадор во Јапонија, кој е отповикан

Редакција
Од Токио, Јапонија, со указ е повлечен амбасадорот на Македонија, Горан Цеков, информираа од Министерството за надворешни работи. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Македонскиот амбасадор во Јапонија отповикан,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонскиот амбасадор во Јапонија отповикан, опозицијата тврди дека е поради сексуално вознемирување на колешки

Редакција
Амбасадорот на Македонија во Јапонија, Горан Цеков со указ е повлечен од амбасадата по обвинувањата за сексуално вознемирување на колешки. „Согласно законските надлежности и интерните...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски смета оти австрискиот амбасадор не ни се меша во внатрешните работи

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски смета дека австрискиот амбасадор Георг Вуцас не се меша во внатрешните работи на државата, со реакцијата во која тој бара смена на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Непримерно и недипломатско е писмото на австрискиот амбасадор, смета адвокатката Јошевска Анастасовска

Редакција
За адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска, соопштението на австрискиот амбасадор Георг Вуцас за деловен спор на австриска и македонска компанија е непримерно и недипломатско. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев се закани со тужба за австрискиот амбасадор и амбасадата

Редакција
По обвинувањата од страна на австрискиот амбасадор Георг Вуцас дека австриска компанија неможе да наплати долг од македонска, поврзана со поширокото семејство на поранешниот премиер...