еМагазин

Tag : судење

Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Одложен стартот на судењето за Максим Димитриевски поради нови докази

Редакција
Судењето за градоначалникот на Куманово и претседателски кандидат на ЗНАМ, Максим Димитриевски кое требаше да започне денеска е одложено за 30. април, бидејќи кумановското Јавно...
Македонија ТОП СТОРИИ

На Максим Димитриевски ќе му се суди две дена пред стартот на изборната кампања

Редакција
Два дена пред стартот на изборната кампања за избор на претседател на Македонија, односно на 2. април, треба да започне судењето за градоначалникот на Куманово,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нино Васев доби ослободителна пресуда за пациент од Онкологија, кој починал откако 3 месеци не му бил препишуван лек

Редакција
Поранешниот директор на Клиниката за онкологија, Нино Васев доби ослободителна пресуда за случај со пацентот Томо Ристовски, кој починал откако три месеци не му бил...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најстрога казна за сите обвинети за несреќата кај Ласкарци во која загинаа 16 лица побара Обвинителството

Редакција
Денеска во Кривичниот суд во Скопје во завршниот збор на судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 лица, а 30 беа повредени, јавниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендиков го даде првиот исказ, тврди дека бил нападнат оти се чуствувал како Бугарин

Редакција
Охриѓанецот Христијан Пендиков, поранешниот секретар на затворениот бугарски клуб во Охрид, кој подоцна стана бугарски државјанин, денеска во Основниот суд во Охрид, го даде својот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Битиќи, ќе се жалам: Зеќири за затворската казна

Редакција
Мухамед Зеќири, поранешниот генерален секретар на Владата, кој денеска во Кривичниот суд беше осуден на затворска казна од две и пол години, изјави дека одлуката...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заврши главната расправа за судењето на Зеќири, пресудата на 1. декември

Редакција
Денеска, откако претходно завршни зборови дадоа Јавното обвинителство, одбраната и главниот обвинет, заврши главната расправа за судењето на поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири....
Македонија ТОП СТОРИИ

Заврши доказната постапка за несреќата кај Ласкарци

Редакција
Денеска во Кривичниот суд во Скопје заврши доказната постапка за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 лица, а 30 беа повредени. Завршните зборови...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судењето против Жан Митрев започна од почеток поради истек на 90 дена од последното рочиште

Редакција
Денешното рочиште за случајот против Клиника Жан Митрев и д-р Жан Митрев повторно се одложи. Иако беше уредно закажано и покана беше доставена до сите...
Македонија

Министерката Петровска го тужи пратеникот Ковачки, судењето на 30. ноември

Редакција
Завршија подготвителните рочишта во Основен суд 2 за судскиот спор за навреда и клевета, кој министерката за одбрана, Славјанка Петровска, го иницираше против пратеникот на...