еМагазин

Tag : обвинение

Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителство повлече две, од трите обвиненија против Цветан Панделевски за “Империја“

Редакција
Основно јавно обвинителство (ОЈО) донесело одлука да се повлечат две од трите обвиненија против Цветан Панделевски за случајот „Империја“, информираат од неговиот адвокатски тим и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ново обвинение за Мерко

Редакција
Основното јавното обвинителство Струга поднесе две обвиненија за струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, кадар на ДУИ. Оваа е трето обвинение во низа за Мерко, кој заврши...
Македонија ТОП СТОРИИ

До каде е истрагата за Палевски?

Редакција
Поради недостапноста на Љупчо Палевски Палчо, првоосомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74-годишниот Панче Жежовски од Велес, истрагата за овој случај...
Македонија ТОП СТОРИИ

За Палевски се уште нема обвинение

Редакција
Синоќа во Македонија од Турција беше екстрадиран Љупчо Палевски Палчо, кој е осомничен за убиството и киднапирањето на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74-годишниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Наумче Мојсовски меѓу обвинетите за случајот со спортските ваучери, тој вели дека е невин

Редакција
Еден од обвинетите 12 лица во случајот со спортските ваучери на Агенцијата за млади и спорт (АМС), за кој Јавното обвинителство покрена предлог-обвинение е и...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Ново обвинение за Максим Димитриевски

Редакција
Градоначалникот на Куманово и кандидат за претседател на Македонија на ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриевски, на социјалните мрежи информираше за нова кривична пријава...
Македонија ТОП СТОРИИ

Уште едно обвинение за Рамиз Мерко

Редакција
Основното јавно обвинителство Струга поднесе Обвинителен предлог против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, за несовесно работење. Според Обвинитиелството, Мерко на крајот на јануари 2022 години,...
Македонија ТОП СТОРИИ

На Максим Димитриевски ќе му се суди две дена пред стартот на изборната кампања

Редакција
Два дена пред стартот на изборната кампања за избор на претседател на Македонија, односно на 2. април, треба да започне судењето за градоначалникот на Куманово,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пред избори обвинение за Максим Димитриевски, тој обвини дека власта мотира случај против него

Редакција
Пред престојните парламентарни и претседателски избори, кумановското Основно јавно обвинителство (ОЈО) поднесе обвинение за градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски, кој е кандидат за претседател...
Македонија ТОП СТОРИИ

Скопски Кривичен се прогласи за ненадлежен за обвинението за Мерко, го препрати во струшкиот Суд

Редакција
Основниот кривичен суд Скопје се прогласи за ненадлежен за обвинението за градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, кадар на владејачката ДУИ и истото го препрати...