еМагазин

Tag : обвинение

Македонија ТОП СТОРИИ

Прифатено обвинението за „Рекет“: Наскоро ќе биде закажано првото рочиште

Никола Осило
Советот за оценка на обвинителен акт на Основниот кривичен суд Скопје денеска го прифати обвинението за случајот „ Рекет“, отфрлајќи ги приговорите на Бојан Јовановски,...
Македонија

Одложена оценката на обвинението за организаторите на настаните од 27. април

Редакција
Советот за оценка на обвинителн акт кој постапува по обвинението поврзано со случајот „Организација на настаните од 27 – ми април 2017“ по барање на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Стевчо Јакимовски обвинет за злоупотреби и бесправно градење додека бил градоначалник

Редакција
По сеопфатна истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд – Скопје, достави...
Македонија ТОП СТОРИИ

Покренато обвинение за три лица за „Рекет“: Јанева зела 50.000 евра, а Боки 13 и Кичеец 1,5 милиони евра од Камчев

Редакција
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска го поднесе обвинението за случајот „Рекет“, во кое се обвинуваат три лица. „До Основниот...
Локално

Прифатено обвинението за убиство на струмичанецот чие тело беше пронајдено во браната „Турија“ кај Струмица

Редакција
Кривичниот совет при Основниот суд во Струмица го прифати обвинението за извршено убиство против 54-годишниот М.В. од село Добрејци. Обвинителството го товари дека на 7...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Јавноста не дозна кој се е вплеткан и каде се парите: „Рекет“ пред обвинение

Редакција
За неколку дена истекува рокот во кој Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција треба да подигне обвинение за случајот “Рекет“, кој е топ...
Локално

Подигнато обвинение за едно од грозоморните убиства во Струмица

Никола Осило
Основното јавно обвинителство во Струмица подигна обвиние за извршено убиство против педесет и четиригодишниот М.В. од село Добрејци. Него обвинителството го товари дека на 7...
Македонија

Талевска: Додека го одржуваме овој протест пред ОЈО во просториите на „Нетпрес“ се врши претрес за објавена истражувачка сторија

Редакција
Претседателката на Македонската асоцијација на новинарите, Ивона Талевска на протестот што се одржа пред Обвинителство, откако од таму, покренаа постапка против Александар Митовски од „Инфомакс“...
Македонија

МАН бара Обвинителството да ја запре постапката против уредникот на порталот „Инфомакс.мк“

Редакција
Македонската асоцијација на новинари МАН реагира на покренатото обвинение против Александар Митовски, новинар – уредник на порталот „Инфомакс.мк“ кој ги објави изводи или дел од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поднесено обвинение за грозоморното убиство на Пино Секондо

Редакција
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави Обвинителен акт против едно лице за кривично дело  – Убиство од...