еМагазин
Image default
Ретро ТОП СТОРИИ

(Ретка снимка) Како изгледаше земјотресот во Скопје во 1963 година

Денеска Скопје се сеќава на силниот земјотеср од 26 јули 1963 година.

Животот во земјотресот го загубија 1.070 лица, а 3.000 беа повредени.

Катастрофалниот земјотрес се случи во пет часот и 17 минути, со помали потреси до пет часот и 43 минути. Притоа, беа урнати 15.800 станови, а оштетени 28.000. Над 200.000 луѓе остана без покрив над главата.

Фото: МИА/Видео: Makedonier/You tube

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Минималната синдикална кошница во мај 49.025 денари

Редакција

(Фото) Охридско Езеро се чистеше од цврст отпад, најголем дел доаѓа од реките кои се слеваат во езерото

Редакција

(Галерија) Министерот Бочварски во храмот Свети Никола во Штип го венча г.г. Стефан

Редакција