еМагазин

Tag : земјотрес

Балкан ТОП СТОРИИ

Силен земјотрес во Црна Гора, почувствуван и во Македонија

Редакција
Земјотресот од 5,3 степени утрово околу 4 часот ја погоди Црна Гора, a засега нема пријавено материјална штета и жртви. Потресот се почувствувал во околните...
Да помогнеме ТОП СТОРИИ

Како да им помогнете на настраданите од земјотресот во Мароко

Редакција
Црвениот крст на Македонија се вклучи во објавениот Апел на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената Полумесечина за помош на настраданото население од земјотресот...
Свет ТОП СТОРИИ

Бројот на загинати од земјотресот во Мароко надмина 2.800

Редакција
Жителите на деловите на Мароко кои беа уништени од најтешкиот земјотрес во земјата во повеќе од еден век, и ноќеска спиеја на отворено четврта ноќ...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Снимка од дрон го покажува ужасот од земјотресот во Мароко

Редакција
Бројот на загинати од катастрофалниот земјотрес во Мароко се искачи на најмалку 2.122 лица, а бројката најверојатно ќе продолжи да расте. Повредени се најмалку 2.421 лица....
Свет ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачко видео) Бројот на загинати од земјотресот во Мароко се искачи на над 2.000

Редакција
Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес во Мароко се искачи на над 2.000 лица. Расте и бројот на повредени, кој е над 1.400 лица, а...
Македонија ТОП СТОРИИ

Двајца македонски државјани евакуирани во камп во Маракеш по земјотресот во Мароко

Редакција
Од Министерството за надворешни работи (МНР) информираа дека нашето Дипломатско конзуларно претставништва во Каиро, е во комуникација со надлежните институции во Мароко, за евентуални наши...
Ретро ТОП СТОРИИ

(Ретка снимка) Како изгледаше земјотресот во Скопје во 1963 година

Редакција
Денеска Скопје се сеќава на силниот земјотеср од 26 јули 1963 година. Животот во земјотресот го загубија 1.070 лица, а 3.000 беа повредени. Катастрофалниот земјотрес...
Локално

Мултимедијален настан на „Терапија“: Зборувај за Скопје-60 години од катастрофалниот земјотрес

Редакција
На 26 јули (среда), од 20 часот, во Музејот на град Скопје, ќе се одржи мултимедијален настан, во организација на музичката платформа „Терапија“. Настанот ќе...
Локално

Земјотрес од 3,1 степени според Рихтер во реонот на Охрид

Редакција
Земјотрес со интензитет од 3,1 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван денеска, во 10 часот и 14 минути од жителите на Охрид и околините општини....
Локално ТОП СТОРИИ

Голем број надградби и доградби во Тетово, неизвесно дали би издржале посилен земјотрес

Редакција
Доколку се погледнат постарите згради во Тетово се забележува дека ретко која нема надградби и доградби, па оттаму се наметнува прашањето дали тие претставуваат опасност...