еМагазин

Tag : Охрид

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„А корнење на дивоградбите?: Твитер реакции за вадењето на палмите во Охрид

Редакција
По препорака на УНЕСКО, од Општината Охрид вчера почнаа отстранување на палмите во Охрид. Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, изјави дека во Општината сериозно ќе
Локално

Во Охрид има над 500 дивоградби, но решението не е нивно уривање, вели градоначалникот Георгиески

Редакција
Долгогодишното катастрофално управување со Охрид на сите нивоа, несоодветните законски решенија правени ад хок за задоволување одредени политички и финансиски моќници, како и нефункционалните институции
Локално

Новиот градоначалник на Охрид, Георгиески вети дека градов сезонава нема да биде панаѓур

Редакција
Градоначалникот на Охрид, Констанин Георгиески денеска пред медиумите најави нула толеранција на појавите на нелегално поставување урбана опрема низ градот. Тој појасни дека во тек
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) УНЕСКО ги „искорна“ палмите во Охрид

Редакција
Во согласнот со препораката под реден број 19, која беше нотирана од страна на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО (Сесија  41 COM 7B.34 ),
Македонија

Општина Охрид: Забелешките на УНЕСКО ја покажуваат фактичката состојба на Охридскиот регион

Редакција
Забелешките наведени во нацрт-извештајот на УНЕСКО што ќе бидат разгледувани на 43-тата сесија на Комитетот за културно наследство што ќе се одржи наредниот месец во
Македонија

Куновска бара одговорност за катастрофата во Охрид: „Злосторство, ова е за кривична пријава“

Никола Осило
Не стивнуваат реакциите во јавноста откако УНЕСКО објави дека е загрозен статусот на Охрид поради несоодветната заштита од локалната и централната власт. Со реакција се
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

На 40-годишнината од заштитата од УНЕСКО: Македонците буквално и се посраа на милионската историја на Охридското Езеро

Никола Осило
Расипани колекторски системи, фрлање отпад и шут, градење на хотели и угостителски објекти во заштитените зони, палење на трската, уништување на автентични стари градби…ова е
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Сега можете да рушите и да викате од УНЕСКО ни рекоа. Ајде!„: Твитер реакции по препораката Охрид да се стави на листата на загрозени светски наследства

Редакција
Организацијата за образование, наука и култура при Обединетите нации (УНЕСКО) во последниот нацрт-извештај препорачува природното и културното наследство на Охридскиот регион да биде ставено на листата загрозени
Македонија

Од Владата велат дека со внимание и сериозност пристапуваат по сите одлуки и препораки на УНЕСКО

Редакција
Владата на Република Северна Македонија пристапува со внимание и сериозност кон комплексните состојби со кои се соочува светското природно и културно наследство во охридскиот регион
Македонија ТОП СТОРИИ

УНЕСКО препорача Охрид да биде ставен на листата загрозени светски наследства и бара мораторум на градењето

Редакција
Организацијата за образование, наука и култура при Обединетите нации (УНЕСКО) во последниот нацрт-извештај пред одржувањето на конференцијата на организацијата идниот месец во Азербејџан препорачува природното и културното