еМагазин

Tag : терапија

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Што значи персонализирана медицина за онколошките пациенти

Редакција
Научниот напредок во разбирањето на ракот во последните години доведе до рапидно зголемување на лековите за „таргетирана терапија“ на ракот. Токму ваквата терапија или наречена...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Владата одобри 854 милиони денари за „трикафта“ за следните две години

Редакција
Министерството за здравство информира дека на денешната владина седница е разгледана и усвоена Информацијата за давање согласност за преземање обврски, за набавка на комбинирана терапија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сестрата која била фатена со украдена терапија, добила отказ од Онкологија во мај

Редакција
Министерот за здравство Фатмир Меџити на денешната прес-конференција која ја одржа заедно со в.д. директорите на Клиниката за онкологија Виолета Клисаровска и Хаљид Матоши, истакна...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Дијабетичарите најавуваат тужби поради немање терапија, од МЗ велат дека се прават напори да се надминат проблемите

Редакција
Министерството за здравство попладнево преку соопштение информираше дека се прават напори да се надминат проблемите со кои се соочуваат лицата со дијабет. На почетокот на...
Локално

Мултимедијален настан на „Терапија“: Зборувај за Скопје-60 години од катастрофалниот земјотрес

Редакција
На 26 јули (среда), од 20 часот, во Музејот на град Скопје, ќе се одржи мултимедијален настан, во организација на музичката платформа „Терапија“. Настанот ќе...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Каква терапија постои за мајмунските сипаници

Редакција
Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) објави детална анализа за вирусот на “мајмунски сипаници“. Ви пренесуваме дел од истата. Каква терапија постои Клиничката нега за мајмунски...
ЖИВОТ

Бесплатни консултации во Аџибадем Систина и намалени цени за онколошките пациенти

Редакција
Според истражувањата, во текот на животот еден од пет мажи и една од шест жени ќе заболат од карцином. Малигните болести, според стапката на смртност,...
ЖИВОТ

СП: Дваесетина млади пациенти на Инфективна ги примиле скапите ампули со кои Доналд Трамп се лекуваше од Ковид-19

Редакција
Дваесетина пациенти на Инфективната клиника ги примиле скапите ампули со кои поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп се лекуваше од Ковид-19, објави Слободен печат. Станува...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во Македонија пристигна најсовремената терапија за лекување пациенти со Ковид-19

Редакција
Министерството за здравство информира дека денеска пристигна најсовремениот метод на терапија за пациенти заболени со вирусот Ковид-19, моноклонална „коктел терапија“ со антитела од лековите „Casirvimab“...
Бизнис

Со кредитот од Светска банка ќе се набавува скапа терапија за третман на пациенти заболени со Ковид-19

Редакција
Министерството за здравство вчера испрати писмо до Европската комисија за резервација на најсофистицираната моноклона комбинирана терапија на антитела за третман на пациенти заболени од Ковид-19,...