еМагазин

Tag : лекување

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Социјалните мрежи „преплавени“ со барања за донирање на плазма од оздравени од корона вирусот

Редакција
Социјалните мрежи се „преплавени“ со барања за донирање на конвалесцентна плазма од оздравени пациенти од Ковид-19 во Македонија, чија бројка заклучно вчерашните податоци на Министерството...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пациентите со корона вирусот ќе можат да се лекуваат и во приватни болници

Редакција
Владата на денешната 69-та седница ја дополни Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време на вонредна состојба, согласно која...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Пет пациенти заболени од корона вирусoт се излекувани со крвна плазма

Редакција
Пет пациенти заболени од корона вирусoт се излекувани со крвна плазма, информираше на неговиот фејсбук-профил, министерот за здравство, Венко Филипче. „На Институтот за трансфузиона медицина,...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Фото) Браво: Девојка од Скопје донираше крвна плазма за лекување на заболени од коронавирусот

Редакција
Младата скопјанка Михаела Јаневска, е една од првите кои во Македонија донираше конвалесцентна (крвна) плазма за лекување на заболени пациенти од коронавирусот. Таа е една...
Македонија ТОП СТОРИИ

За прв пат кај нас земена крвна плазма од двајца пациенти со која ќе се лекуваат заболени од корона вирусот

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес конференција информираше дека крвна плазма е земена од двајца пациенти кои се уште се носители на антители...
Македонија ТОП СТОРИИ

На здравствените работници заболени од корона вирусот нема да им се одбива од плата и нема да плаќаат партиципација

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција рече дека е изнајдено решение за здравствените работници кои се лекуваат од корона вирусот, а го добиле...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Што претставува озонотерапија која од денеска ќе се користи и кај нас за лекување на пациентите со корона вирусот

Редакција
Од денеска, пациентите кои се заболени од корона вирусот кај нас, ќе се лекуваат со крвна плазма и примена на озонотерапија. Но, што всушност претставува...
Македонија

Апел до матичните лекари за да се откријат што поголем број на дарители на крвна плазма, за лекување на пациентите со корона вирусот

Редакција
Медицински директор на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, Милена Стевановиќ упати апел до матичните лекари за да се најдат што поголем број на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Убава вест: Оздравени 37 пациенти кои боледуваа од корона вирусот

Редакција
Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 37 оздравени пациенти. Од нив 2 пациенти од болничко лекување и 35 кои се...
Македонија

Можно е осигурениците кои се заболени од корона вирусот да плаќаат партиципација за болничко лекување

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче нe ја исклучува можноста хоспитализираните заболени од корона вирусот Ковид – 19 да плаќаат партиципација за болничкото лекување. „Со одлука...