еМагазин

Tag : турција

Балкан

Турција забрани летови за Македонија и уште за 45 држави

Редакција
Властите во Турција ги засилија мерките против ширењето на коронавирусот со суспендирање на летовите со уште 46 земји, а меѓу нив е и Македонија. Минатата...
Балкан ТОП СТОРИИ

Коронавирусот пристигна и во Турција

Редакција
Во Турција е регистриран првиот случај на лице заразено со коронавирусот, пренесуваат турските медиуми. Станува збор за лице кое се вратило од Европа, но властите...
Македонија

Турција депортира македонски државјанин заробен во Сирија

Редакција
Еден државјанин на Северна Македонија и еден на Германија кои биле дел од терористичка група се депортирани од Турција во нивните земји, соопшти турското Министерство...
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Путин и Ердоган во Москва постигнаа договор за Идлиб

Редакција
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот руски колега Владимир Путин денеска во Москва по повеќечасовни разговори постигнаа договор за решавање на кризата во сириската...
Македонија

По последните случувања во Сирија: Будно се следи состојбата на границите поради можен нов бран бегалци

Редакција
Двете наши граници јужната и северната будно ги следат припадниците на граничната полиција во соработка со припадниците на нашата Армија и полиции на други држави...
Балкан ТОП СТОРИИ

Доаѓа нова криза: Турција го отвора патот за сириските бегалци кон Европа?

Редакција
Турција одлучи да не ги спречува сириските бегалци да стигнат до Европа по копно и море, изјави висок претставник на турската власт за Ројтерс во...
Свет

Русија испраќа воени бродови крај Сирија

Редакција
Руските власти соопштија денеска дека крај сирискиот брег испраќаат два воени брода вооружени со крстосувачки ракети и ја обвинија Анкара за смртта на 33 турски...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) На повидок војна меѓу Турција и Русија на тлото на Сирија по загинувањето на 33 турски војници

Редакција
Ако ништо не се направи, ризикот од ескалација „ќе се зголеми од час по час“ во североисточна Сирија, каде најмалку 33 турски војници беа убиени...
Свет ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачко видео) Расте црниот биланс од катастрофалниот земјотрес на турско-иранската граница

Редакција
Најмалку девет жртви и голем број повредени има во земјотресот со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала кој удри денеска на југоистокот од Турција...
Свет

Најмалку седум жртви во силен земјотрес на турско-иранската граница

Редакција
Земјотрес со интензитет од 5,7 степени по Рихтеровата скала беше регистриран денеска во регион на турско-иранската граница. Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу рече...