еМагазин

Tag : поткуп

Македонија ТОП СТОРИИ

За уште еден месец продолжен притворот на Боки 13

Редакција
Првоосомничениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски (Боки 13) останува во притвор откако Кривичниот совет му ја продолжил мерката за уште 30 дена. Ова е трето
Македонија

На Тортевски кога бил советник во СЈО ми нуделе поткуп од 50 илјади евра да „забошоти“ постапка против функционер

Редакција
Адвокатот Александар Тортевски, тврди дека во времето додека бил советник во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), му бил нуден поткуп од 50.000 евра. Тој за Канал
Локално

Приведени двајца цариници за поткуп: Џебовите и фиоките им биле полни со евра и франци

Никола Осило
Двајца царински службеници од граничниот премин Табановце се лишени од слобода и против нив ќе биде поднесена соодветна пријава. Осомничени се за примање поткуп. СВР
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Да се прочешлаат сите тендери за ИПА проекти, слонови ќе најдат. Јахи е капка во морето“: Твитер реакции

Редакција
Апсењето на државниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација, Јахи Јахија, кадар на владејачката ДУИ, за поткуп, предизвика лавина од реакции во јавноста и
Македонија ТОП СТОРИИ

Притвор од 30 дена за државниот секретар Јахи Јахија

Редакција
Основниот суд во Скопје му одреди мерка притвор во траење од 30 дена на државниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација, Јахи Јахија.
Македонија

Даночен инспектор обвинет за примање поткуп

Редакција
Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело – Примање поткуп од член 357 став 2 од Кривичниот законик.
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) За што се работи во случајот „едно евро за Вицето“, за кој Антикорупциска отвара случај за премиерот Заев

Редакција
Претседателката на Државната комисија за спречување на корупција (или позната во јавноста како Антикорупциска комисија), Билјана Ивановска за Топ Тема на телевизијата Телма најави дека
Македонија

(ВИДЕО) Снимката на Заев за „Поткуп“ се уште се „врти“ на You tube

Редакција
Апелацискиот суд Скопје денеска соопшти дека ја одбива како несонована жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција за случајот „Поткуп“ во
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација ја потврди ослободителната пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Редакција
Апелацискиот суд Скопје ја одби како несонована жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција за случајот „Поткуп“ во кој беше обвинет
Македонија

Даночен инспектор во УЈП обвинет за примање поткуп: „Ќарил“ 5.000 евра

Редакција
Oсновното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело – Примање поткуп од член 357 став 4 во врска со