еМагазин

Рубрика: ЖИВОТ

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

И битолчани ќе прават Парада на гордоста

Редакција
Еден ден по првата Парада на гордоста во Македонија, која ќе се одржи на 29. јуни во центарот на Скопје, на која ќе бара подршка
ЖИВОТ

Tопло време со поројни дождови за продолжениот викенд

Никола Осило
Метеоролозите за денеска во попладневните часови најавуваат нестабилно време со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер и температура до 26 степени. Времето во текот
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Бронхопулмонална дисплазија кај деца

Никола Осило
Бронхопулмоналната дисплазија БДП е хронично белодробно заболување кое настанува поради нарушен пулмонален и васкуларен развој. Ги афектира предвремено родените бебиња со ниска родилна тежина, особено
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Во струшката болница од морбили се заболени 9 вработени од вкупно 56 на хируршкото одделение

Редакција
Заменик министерот за здравство, д-р Асим Муса денеска пред Општата болница во Струга изјави дека во струшката болница од морбили се заболени 9 вработени од
ЖИВОТ

Почина генералниот директор на Реплек, Душан Туџаров

Никола Осило
Генералниот директор и претстедател на Управен одбор на Реплек, Душан Туџаров почина вчера во Струмица. Погребот ќе биде извршен в четврток, а посмртните останки ќе бидат
ЖИВОТ

(Фото) Заева, Шекеринска, Спасовски: Пола Влада на свадбата на лидерот на ЛДП, Милевски

Редакција
Претседателот на ЛДП и пратеник, Горан Милевски се ожени за лекарката Марина Пешевска, од Скопје. Како што пишува bitolanews.mk, на свадбата во Битола дошле вицепремиерката и министерка за
ЖИВОТ

(Галерија) Тевдовски и Шилегов му дадоа поддршка на бугарскиот маратонец Георгиев кој ќе истрча 1.000 км

Редакција
Министерот за финансии, Драган Тевдовски, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и атлетичари од Атлетската федерација го поддржаа ултра маратонецот Краси Георгиев кој денеска трчаше во
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Среќен татко: Ќерката на премиерот матурантка, Заев објави фотографија од Александра како бебе

Редакција
Ќерката на премиерот Зоран Заев, Александра е матурантка. „Мојата ќерка матурантка. Среќен татко!“, напиша на Фејсбук Заев и објави фотографии од Александра како бебе и
ЖИВОТ

Епидемијата не стивнува: Од морбили досега заболени 1.524 лица

Никола Осило
Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува 134. Во
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Кој му правеше друштво на Заев на ифтарската вечера на Стопанската комора на Северо-западна Македонија

Редакција
Македонскиот премиер Зоран Заев синоќа присуствуваше на ифтарска вечера организирана од Стопанската комора на Северо-западна Македонија, по повод светиот месец Рамазан. „На сите припадници од