еМагазин

Рубрика: Интервју

Интервју ТОП СТОРИИ

Грчењето и немирното спиење кај децата не треба да се занемарува

Никола Осило
Ноќната апнеа или престанок на дишење во сон кај децата се јавува кај 1-5 % од детската популација на возраст од 2 до 8 години. Овој период на рано...
Интервју

Марија Кукуноска: Секој во својот дом треба да има ПП апарат, но и да знае да го користи

Редакција
Тимот на компанија Биспаг Противпожарна Техника, дојде до решение на спој меѓу корсното и убавото што секогаш е добитна комбинација, па така наскоро за секој...
Интервју ТОП СТОРИИ

Ивона Милошеска, „Хилтон“: Многу успешно се справуваме со предизвиците во работењето неполна година по отворањето

Редакција
Топлото гостопримство и подготвеноста да се исполни секоја желба и барање на гостите за време на нивниот престојот во хотелот DoubleTree by Hilton Skopje е...
Интервју ТОП СТОРИИ

Атанасоска-Манасиева, ИФФС: Проблемите во новинарството не треба да ги ставеме под тепих, туку да ги решаваме

Редакција
Од 31 октомври до 2 ноември годинава во „Кино Култура“ по третпат ќе се одржи Истражувачкиот филмски фестивал – Скопје. еМагазин разговараше со Милена Атанасоска-Манасиева, еден...
Интервју

Проф. д-р Чакар: Неопходен е универзален неонатален скрининг кај бебињата за навремено дијагностицирање и успешен третман на глувоста и оштетениот слух

Редакција
Во Скопје од 24 до 26 октомври се одржува 17-от Европски балкански конгрес за кохлеарни импланти и врвни-технологии на слушни помагала. За таа цел, како...
Интервју

Дали треба да не загрижи есенското паѓање на косата и како да си помогнеме?

Редакција
Драгана Спасевска е докторка во клиниката „101hair“, а со неа разговаравме за опаѓањето на косата, кое типично се јавува во есен, и претставува голем проблем...
Интервју ТОП СТОРИИ

Манчевски: Работиме на сериозна стратегија за реорганизација на дел од вработените во државниот сектор

Редакција
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски во разговор за „еМагазин.мк“ се дообјасни во врска со дебатата на која се зборуваше за распределбата на...
Интервју ТОП СТОРИИ

Не e точно дека подмочувањето е нормална работа за жените кои родиле

Никола Осило
Сакам да потенцирам дека квалитетот на живот на пациенти со инконтиненција е исклучително редуциран. Контакт со луѓе, контакт со внуци (ако се повозрасни), постои мирис...
Интервју

Александра Антовска, Cashback: Привилегија е да се работи за најголемата меѓународна шопинг заедница

Редакција
На работно место – како дома. Или, како што вели маркетинг-менаџерот на компанијата Cashback World во Македонија, Александра Антовска, работното утро го доживува со исто...
Интервју

Илија Станковски: Учење преку служба за заедницата – образование во и надвор од клупите

Редакција
За прогресивно учење, употребата на знаењето и вештините на учениците за доброто на заедницата, за волонтеризмот кај младите како да станат активни граѓани,  како и...