еМагазин

Tag : студенти

БАШ НИ Е ЌЕФ

Од факултет веднаш до вработување: Макстил потпиша меморандум за соработка со Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје

Редакција
Макстил АД Скопје ја обнови соработката со Технолошко-металуршкиот факултет и во наредниот период ќе ги поддржи студентите преку доделување стипендии, обезбедена пракса за студентите, стручна...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

14 македонски студентки по технички науки на првиот глобален состанок на иницијативата Global Engineer Girls на Групацијата Лимак

Редакција
Речиси 250 студентки по технички науки, од кои 14 од Македонија, беа дел од првиот заеднички состанок што се одржа во Истанбул во рамки на...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

„Денови на македонската литература“ на Филолошкиот факултет при УКИМ

Редакција
Оваа недела, Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје ќе ја посвети на македонската литература, информираат од таму. Во организација...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Мерките на Владата за студентскиот стандард не се ниту доволни, ниту ефикасни, утврди државна Ревизија

Редакција
Мерките и активностите за развој на студентскиот стандард кои се преземаат од надлежните државни органи не се доволно ефикасни и економични за остварување одржливо ниво...
Интервју ТОП СТОРИИ

Наставниот кадар во Словенија е достапен и отворен да помогне на студентот

Редакција
Игор Трајановски е истражувач на Факултетот за информатички студии во Ново Место, Словенија, кој што пред една година се пресели во Словенија. Во интервју за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Црвен картон за работењето на МОН: Студентите бараат навремена исплата на средствата, според календар

Редакција
Студентите денеска организираа протест и покажаа црвен картон за работењето на Министерство за образование и наука (МОН), бидејќи Министерството не ги исплати студентските стипендии, ваучерите...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Ученичките и студентските стипендии за 2023-2024 година се исплатени, велат од Владата пред денешниот протест на студентите

Редакција
Сите ученички и студентски стипендии се исплатени, исплатата се однесува на сите постојни корисници за учебната, односно академска 2023-2024 година, информираа од Влада пред денешниот...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Студент во Прага уби 14 лица: Студенти скокаа од прозорец на Универзитетот за да се спасат

Редакција
Синоќа на Филозофскиот факултет на Карловиот универзитет, на плоштадот Јан Плач во Прага, Чешка, 24-годишен студент уби најмалку 14 лица, и повреди најмалку 24 лица....
Техно ТОП СТОРИИ

Студентите на Бреинстер креираат апликација со која граѓаните ќе пријавуваат загадување во Скопје

Редакција
Со заедничка мисија, да се намали загадувањето и да се подобри квалитетот на воздухот во Скопје, студентите на водечката македонска едукативно-технолошка организација Бреинстер (Brainster) викендов...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата ќе стипендира 50 странски студенти од Балканот со македонско потекло

Редакција
Владата на денешната седница, на предлог на Министерството за образование и наука, донесе Одлука за доделување стипендии на странски државјани, од интерес за Македонија. Како...