еМагазин

Tag : словенија

Балкан ТОП СТОРИИ

Словенија ќе ја легализира употребата на марихуаната за лична употреба

Редакција
Паралелно со изборите за Европскиот парламент во Словенија викендов се одржа и советодавен референдум за неколку прашања. Словенците беа прашани дали лицата кои употребуваат марихуана...
Балкан ТОП СТОРИИ

И Словенија ја призна Палестина

Редакција
По Ирска, Норвешка и Шпанија, уште една европска земја ја призна палестинската држава. Во словенскиот Парламент со големо мнозинство беше донесена одлука за признавање на...
Свет ТОП СТОРИИ

И Словенија ќе ја признае Палестина

Редакција
По Ирска, Норвешка и Шпанија, и Словенија ќе ја признае палестинската држава. Словенечката влада објави дека им се придружува на европските земји кои ја признаваат...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонија со најниска просечна плата од земјите од поранешна Југославија, Словенија со највисока

Редакција
Македонија од земјите од поранешна Југославија, има најниска нето просечна плата. Во јануари како што соопшти неодамна Државниот завод за статистика таа изнесува 39.542 денари...
Балкан ТОП СТОРИИ

На здрав пациент изваден желудник, словенечките хирурзи оперирале погрешно лице за кое мислеле дека има рак

Редакција
На Онколошкиот институт во Љубљана, опериран е пациент на кој му е изваден желудникот, поради дијагноза со карцином. Подоцна било утврдено дека е оперирано погрешно...
Интервју ТОП СТОРИИ

Наставниот кадар во Словенија е достапен и отворен да помогне на студентот

Редакција
Игор Трајановски е истражувач на Факултетот за информатички студии во Ново Место, Словенија, кој што пред една година се пресели во Словенија. Во интервју за...
БЕНЧМАРК

Европскиот пат на Хрватска и Словенија – како членството во ЕУ ги промени земјите од соседството

Редакција
Македонија е на крстопат во евроинтегративниот процес. Во период кога пристапувањето на земјава во Европската Унија е повторно ставено на тест, доволно е само да...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Сандра Атанасов: Приказна за еден остварен сон на Македонка во Словенија

Редакција
Од секогаш сум сакала нешто повеќе, а тоа ми го понуди Словенија. Не само во образованието, туку и во сегашната работа и животот тука, во...
Локално

Три настани за сите заинтересирани за вработување во Словенија

Редакција
По успешните настани „Живот и работа во Словенија“, кои Заводот за вработување на Република Словенија ги одржа во Македонија на почетокот на јуни и во...
Интервју ТОП СТОРИИ

Потребата од здравствен персонал во Словенија отвора можности за вработување на кадри од регионот и од Македонија

Редакција
Татјана Тушар е дел од менаџментот на „Сплошна Болница Јесенице“ (Општа болница Јесенице), Словенија, и со неа разговараме за актуелните состојби во јавниот здравствен систем,...