еМагазин

Tag : Македонија

Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата бара најмалку 7,5 отсто од депозитите на СФРЈ во „Адриа Банка Виена“

Редакција
Владата на една од последните седници ја разгледала информацијата за регулирање на обврските и побарувањата на земјите сукцесори на поранешна СФРЈ кон и од „Адриа...
Македонија

Макрон: Нема почеток на преговори за Македонија без претходна реформа на процедурата

Редакција
Францускиот претседател, Емануел Макрон, по лидерскиот состанок во НАТО, на прашање на МИА зошто ги блокираше преговорите со ЕУ за Северна Македонија во октомври изјави...
ЖИВОТ

(Фото) Македонската бизнисменка Нина Шерифовска избрана за најуспешна жена на 21. век во регионот

Редакција
Eдна од најуспешните бизнис жени во нашава земја Нина Шерифовска – извршен директор на Парк Резиденс, го доби признанието за „Најжена на 21. век” на...
Македонија

Кој се е во владината делегација која ќе учествува на Самитот на НАТО во Лондон

Редакција
Владина делегација, предводена од премиерот Зоран Заев ќе учествува утре и задутре на Самитот на НАТО во Лондон, на кој се одбележува 70-годишнината од постоењето...
Македонија

Македонско-бугарската комисија повторно без договор за Гоце Делчев

Редакција
Како конструктивни и многу исцрпни ги оценија дискусиите за учебниците по историја за седмо одделение во Македонија и шести клас во Република Бугарија, како и...
Македонија

Средниот век, Османлиската империја и Гоце Делчев теми на деветтата средба на Мешовитата македонско-бугарска комисија

Редакција
Средниот век, Османлиската империја и евентуалното заедничко чествување на Гоце Делчев се темите за кои ќе разговараат членовите на Заедничката комисија меѓу Република Северна Македонија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во кои делови на Македонија се регистрирани најсилните земјотреси

Редакција
Неколку земјотреси регистрирани деновиве на Балканскиот полуостров, вклучувајќи го и катастрофалниот во Албанија, беа почуствувани и во Македонија. Во Македонија најтрусно подрачје е Вардарската долина....
Македонија

Тимоние: Никој не треба да ги оспорува намерите на Франција за интегрирање на Западен Балкна во ЕУ

Редакција
Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние денеска пред членовите на Националниот совет за евроинтеграции истакна дека никој не треба да ги оспорува намерите на Франција за интегрирање...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Димитров и неговиот грчки колега Дендиас: Имаме заедничка иднина и пат, ако гледаме добронамерно

Редакција
Грција дава целосна и силна поддршка за прилучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување...
Балкан ТОП СТОРИИ

Балканот се тресе: Силен земјотрес и во Босна, почувствуван и во Македонија

Никола Осило
Нов силен земјотрес на Балканскиот полуостров со епицентар во Босна и Херцеговина пред десетина минути беше почувствуван и во Македонија. Земјотресот бил со магнитуда од...