еМагазин

Tag : Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

29,6% од заболените со Ковид-19 без симптоми, 64,1% имале контакт со потврден случај

Редакција
Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) покажуваат дека кај 2.071 заболени со Ковид-19, заклучно со податоци до 5 јуни, не се регистрирани симптоми. “Од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Висока температура, најчест симптом кај заболените со Ковид-19 во Македонија

Редакција
Висока температура е најчест симптом кај заболените со Ковид-19 во Македонија, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), заклучно со 5 јуни. “Во однос...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ресен и Штип со најмногу заболени со Ковид-19 на 100 илјади жители

Редакција
Според податоци на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), заклучно со 5 јуни најмногу заболени со Ковид-19 на 100 илјади жители има во Ресен. “Највисока кумулативна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вкупно од Ковид-19 во Македонија заболеле 566 здравствени работници, оздравеле 349

Редакција
Според податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), заклучно со 5 јуни во Македонија досега од Ковид-19 заболеле вкупно 566 здравствени работници. “Од случаите кои...
Македонија ТОП СТОРИИ

80,6% од починати од Ковид-19 во Македонија со претходни заболувања

Редакција
Заклучно со последните податоци, објавени вчера, во Македонија поради компликации од Ковид-19 досега починаа 359 лица. „Од регистрираните смртни случаи, најголем дел се на возраст...
Македонија ТОП СТОРИИ

48,3% од заболените со Ковид-19 во Македонија имале контакт со потврден случај

Редакција
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 7.406, а бројката на активни случаи е 3.493, соопшти вчера Министерството за здравство....
Македонија ТОП СТОРИИ

Вкупно импортирани 137 случаи на Ковид-19, последниот регистриран пред неколку дена

Редакција
Македонија целосно ги отвори своите граници на 26 јуни, а од денеска воведе задолжителен ПЦР тест за Ковид-19 за влез во државата од Србија, Косово,...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Меркел: Отворање на првите поглавја од преговорите со Скопје и Тирана оваа година

Редакција
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги презентираше приоритетите на претседателството на нејзината земја со ЕУ во наредните шест месеци, споменувајќи ги само преговорите со Северна...
Балкан

Градоначалникот на Лерин им препорачува на неговите сограѓани да ги ограничат патувањата во Македонија

Редакција
Ги молам и им препорачувам на моите сограѓани да го ограничат нивното движење кон Северна Македонија, вели градоначалникот на Лерин (Флорина), Василис Јанакис во неговата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Со претходни заболувања 25% од новозаболените со Ковид-19

Редакција
Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за периодот од 29 јуни до 5 јули покажуваат дека со претходни заболувања се 25% од новозаболените со...