еМагазин

Tag : Париз

Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски во вторник на средба со Макрон во Париз

Редакција
Потврдена е средбата на претседателот Стево Пендаровски со францускиот колега Емануел Макрон. Средбата, како што не информираат од кабинетот на претседателот, ќе се одржи на...
Свет

(Видео) Убиен вработен во штабот на париската полиција откако заклал четири полицајци

Никола Осило
Вработен во администрацијата на штабот на полицијата во Париз е убиен откако претходно на работното место со нож заклал четири полицајци, од кои една е...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) За прв пат во чест на Македонија, разгорен вечниот оган во Париз

Редакција
Вчера во Париз, Франција, во чест на Денот на независноста на Република Северна Македонија „8 Септември“, беше организирана традиционалната церемонија на „Разгорување на вечниот оган“...
Свет

(ВИДЕО) Катедралата Нотр-Дам е спасена, пожарот не бил подметнат

Редакција
Во раните утрински часови пожарот во катедралата Нотр-Дам во Париз е ставен под контрола. Во пожарот како што пренесуваат француските медиуми, еден пожарникар е тешко повреден....
Свет

(Видео) Војна меѓу полицијата и „Жолтите елеци“ на улиците во Париз

Никола Осило
Војната се врати на улиците на Париз каде што викендов припадниците на движењето „Жолти елеци“ повторно протестираа против политиките на претседателот Емануел Макрон. На еден...
Свет

 (Фото) Славната Ума Турман со подршка на протестите на „жолтите елеци“

Редакција
Актерката Ума Турман на својот Инстаграм профил сподели фотографија од вчерашниот протест на „жолите елеци“ во Париз. Фотографијата е направена во близина на црквата Saint-Augustin....
Свет

(Видео) Европа на нозе, протести од Париз до Тирана

Никола Осило
Протестите на Жолтите елеци се главна вест во сите светски медиуми, а освен во Франција тие вчера протестираа и во Белгија и во Холандија. Освен...
Свет ТОП СТОРИИ

(Во живо) Војна на улиците на Париз

Никола Осило
Масовни протести со многу блиски средби и насилство меѓу протестантите и полицијата кои резултираат со апсења, но и повредени лица во моментов има на повеќе...
Македонија

МНР со препорака: Поради најавен протест да се избегнуваат делови од Париз

Редакција
Министерството за надворешни работи на Република Македонија ги потсетува македонските граѓани кои планираат да патуваат во Париз дека на 8 декември е закажан протест и...
Македонија

(Фото) Колинда и Радев во прв ред со Трамп и Меркел, Иванов во вториот ред на одбележување на стогодишнината од крајот на Првата светска војна

Редакција
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на покана на францускиот претседател  Емануел Макрон, денеска во Париз присуствуваше на церемонијата по повод одбележувањето на стогодишнината од...