еМагазин

Рубрика: БЕНЧМАРК

БЕНЧМАРК

Достапни 75 милиони евра за компаниите преку ИПАРД-програмата

Редакција
Компаниите од денеска може да поднесуваат барање за поддршка преку Законот за финансиска поддршка на инвестициите по новите изменети услови, кои според Владата се олеснети
БЕНЧМАРК

Според Евростат во Македонија живеат 2.077.100 лица

Редакција
Северна Македонија на 1 јануари годинава имала 2.077.100 жители што е за околу 2.000 повеќе во споредба со 1 јануари 2018, покажуваат податоците што ги
БЕНЧМАРК

Германскиот амбасадор во Србија: Наскоро ќе биде познат датумот за почеток на преговорите со Северна Македонија

Редакција
Германскиот амбасадор во Србија, Томас Шиб денеска изрази надеж дека наскоро ќе биде познат датумот на почеток на преговарачкиот процес за членство меѓу ЕУ и
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Која е Урсула фон дер Лаин: Мајката на седум деца што го крши мразот во европската политика

Никола Осило
Актуелната германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лаин е компромисот меѓу европските земји кои имаа неколку дена проблем да се договорат кој да биде
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Германката Урсула вон дер Лејен на местото на Јункер

Редакција
Лидерите на земјите членки на ЕУ се договорија да ја номинираат сегашната германска министерка за одбрана, Урсула вон дер Лајен за претседателка на Европската Комисија,
БЕНЧМАРК

Прекинат Самитот на ЕУ, лидерите неможат да се договорат кој ќе ја води Унијата

Редакција
Лидерите на 28-те земји членки на ЕУ не успеаја да постигнат компромис за водечките позиции во институциите на Унијата, поради што по 18-часовни разговори го
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Францускиот претседател Макрон: Одбивам секакво проширување пред длабока институционална реформа на ЕУ

Редакција
Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе блокира секакво проширување на Европската унија, откако земјите членки не успеаја да се договорат за именување кадар за
БЕНЧМАРК

(Галерија) Османи и Малиќи ги прошетаа дипломатите низ Скопската чаршија

Редакција
Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со заменик – градоначалникот на град Скопје, Енвер Малиќи, во рамки на кампањата на Секретаријатот за европски
БЕНЧМАРК

Проценка на влијание на регулатива (ПВР) – или како да се креираат добри закони

Редакција
Пред Владата да предложи донесување одреден закон треба да направи стручна и сеопфатна анализа и истражување дали тој закон е неопходен, дали и кому ќе
БЕНЧМАРК

Хан ја повика ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија во најбрз можен рок

Редакција
Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ги повика земјите членки на ЕУ да ги отворат преговорите за членство со Северна Македонија што е можно побргу. Одговарајќи