еМагазин

Рубрика: БЕНЧМАРК

БЕНЧМАРК

За 10 години вкупно 74.946 македонски граѓани земале државјанство во некоја од земјите во Европа

Редакција
Во последите десет години вкупно 74.946 македонски граѓани земале државјанство во некоја од земјите во Европа. Омилени дестинации се Италија, Швајцарија и Германија, покажуваат податоците...
БЕНЧМАРК

Парите од ИПА фондовите ќе се пренаменат за борба против корона вирусот

Редакција
Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за привремена пренамена на расположливите ИПА средства од соодветните девизни сметки наменети за имплементација на ИПА...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен: „Им ја должиме вистината на граѓаните, кризата ќе биде долга и тешка“

Редакција
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, потврди дека на маса е привремено затворање на Шенген зоната, јави дописничката на МИА од Брисел. По...
БЕНЧМАРК

Се откажуваат инфо-деновите низ земјата за ИПАРД фондовите според насоките на Министерството за здравство

Редакција
Последните одлуки и препораки на Комисијата за заразни болести и Министерството за здравство во врска со корона вирусот, се однесуваат и на забрана на сите...
БЕНЧМАРК

Заврши третиот тинк-тенк форум „Стимулирање на стратешка автономија. Придонесот на Западен Балкан за заедничка европска иднина“

Редакција
Институт за демократија „Социетас Цивилис“ во соработка со Европскиот совет за надворешни односи канцеларија Софија, од 8 до 10 март го организираа третиот Тинк Тенк...
БЕНЧМАРК

Аплицирајте за ИПАРД-фондовите, во вторник инфо караванот во Могила и Кривогаштани, а во среда во Демир Капија и Валандово

Редакција
Сѐ поголема е заинтересираноста на граѓаните во однос на ИПАРД фондовите. Земјоделците се сѐ поприсутни на средбите со Телото за управување со ИПАРД фондовите при...
БЕНЧМАРК

Започна тинк тенк форумот „Стимулирање на стратешка автономија. Придонесот на Западен Балкан за заедничка европска иднина“

Редакција
Тинк тенк форумот „Стимулирање на стратешка автономија. Придонесот на Западен Балкан за заедничка европска иднина“ во организација на Институт за демократија „Социетас Цивилис“ во соработка...
БЕНЧМАРК

Денеска инфо-денови за ИПАРД 2 во Гостивар и Ростуше, еве и во кои други општини ќе биде караванот оваа недела

Редакција
Со цел подобро информирање на граѓаните за поефикасно искористување на ИПАРД средствата, низ државата тековно се организираат инфо каравани од страна на МЗШВ и Телото...
БЕНЧМАРК

(Видео) Промоција на Мерка 1 од ИПАРД Програмата 2014 – 2020, инфо караванот утре во Желино и Теарце

Редакција
Мерка 1 од ИПАРД Програмата нуди европски можности за македонското земјоделство. Таа предвидува инвестиции во основни средства на земјоделските стопанства, а е имплементирана од страна...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Европската Комисија повторно препорача почеток на преговори со Македонија

Редакција
Во Извештајот на Европската комисија за исполнувањето на условите за преговори, кој е основата врз која земјите членки на ЕУ треба да одлучат овој месец...