еМагазин

Tag : Украина

Свет ТОП СТОРИИ

Путин обвини дека Украина е поврзана со нападот во Москва, таа вели дека тој стои зад истиот

Редакција
Рускиот претседател Владимир Путин ја обвини Украина за поврзаност со синоќешниот терористички напад во концертна сала во Москва во кој загинаа најмалку 143 лица. ПОВРЗАНИ...
Свет ТОП СТОРИИ

Путин најави продолжување на војната во Украина

Редакција
Актуелниот руски претседател Владимир Путин останува уште шест години на власт, откако победи на претседателските избори. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Путин освоил 87,97% од гласовите на претседателските...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Во Украина убиени 30 македонски државјани, кои се бореле на украинска страна

Редакција
Руското Министерство за одбрана објави дека досега од Македонија во Украина загинале 30 лица, кои се бореле на украинската страна. Според податоци на Министерството на...
Свет ТОП СТОРИИ

Две години од почетокот на војната во Украина, нема абер да заврши

Редакција
На денешен ден пред две години Русија ја нападна Украина, а војната е далеку од завршување. Западот ветува ново оружје, Русија не сака да преговара...
Свет ТОП СТОРИИ

Украина ќе добие 50 милијарди евра финансиска поддршка од ЕУ

Редакција
Сите 27 земји членки на Европската унија договорија 50 милијарди евра помош за Украина на специјалниот Самитот на Унијата што денеска се одржува во Брисел,...
Свет ТОП СТОРИИ

Украдени 40 милиони евра: Голем корупциски скандал за набавка на оружје во Украина

Редакција
Во Украина е откриен голем корупциски скандал при набавка на оружје од страна на војската во вредност од околу 40 милиони долари, соопшти Украинската безбедносна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија ја одбила Украина за донација на нова воена опрема

Редакција
Украина испратила ново барање за донација на воена опрема, но Македонија одговорила негативно, рече министерката за одбрана Славјанка Петровска на брифинг со новинарите. Опремата која...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Сменивме име за Украина и Молдавија да влезат во ЕУ„: Твитер реакции за Самитот во Брисел

Редакција
Македонија и Албанија останаа во чекалната на Европската Унија, а Украина која е во војна и Молдавија, која не контролира дел од својата територија почнуваат...
Свет ТОП СТОРИИ

Унгарија блокираше 50 милијарди евра за Украина

Редакција
Унгарија ја блокираше помошта од 50 милијарди евра од буџетот на Европската Унија за Украина. Лидерите на ЕУ за оваа прашање ќе дискутираат повторно во...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„ЕУ и критериуми исто ко магаре и музика“: Твитер реакции за одлуката на Унијата да започне преговори со Украина и Молдавија

Редакција
За Европската Унија не е проблем што Украина е се уште во војна со Русија и нема контрола на голем дел од територијата, и донесе...