еМагазин

Tag : граѓани

Македонија

Премиерот Зоран Заев во 12 часот ќе им се обрати на македонските граѓани

Никола Осило
Претседателот на Владата Зоран Заев денеска ќе се обрати до граѓаните и медиумите и ќе одржи прес-конференција. Обраќањето ќе се одржи во Медија центарот на
ЧИСТА ОКОЛИНА

Скопје труе на чад

Никола Осило
Скопјани попладнево се гушат во чад иако времето е ветровито. Не се знае изворот на чадот, но според коментарите на граѓаните смрдеата е неподнослива. Засега
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Живот на вересија: Граѓаните со плата од 7.000 до 15.000 денари најбројни корисници на кредити кај банките

Никола Осило
Дури 24 отсто од вкупниот број кредитокорисници кај македонските банки се граѓани кои земаат плата од 7.000 до 15.000 денари, покажуваат податоците на Народната банка.
Бизнис

Нова листа должници на УЈП: Над 4.500 граѓани и фирми должат 163 милиони евра

Никола Осило
Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави листата на должници бр.09/2019 за долгови доспеани до 31.05.2019 и неплатени до 31.08.2019 година по основ на ДДВ,
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) На кој број во Општина Карпош може да пријавите непријатна миризба

Редакција
Градоначаланикот на Општина Карпош на неговиот твитер-профил објави на кој број граѓаните може да пријават непријатна миризба. Тој неодамна најави и засилени инспекциски контроли во
Бизнис ТОП СТОРИИ

Забрзано растат нефункционалните потрошувачки и станбени кредити на граѓаните

Никола Осило
Нефункционалните кредити на домаќинствата порасна за 1,4% или за 52 милиона денари во првите три месеци од годинава, односно двојно побрзо во споредба со растот
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Пендаровски разочаран: Наместо брза и темелна истрага за „Рекет“, надлежните си отидоа на одмор

Никола Осило
Претседателот Стево Пендаровски денеска побара од надлежните институции ефективно, брзо и темелно завршување на истрагата за случајот „Рекет“, барајќи одговорност за сите инволвирани во случајот.
Бизнис ТОП СТОРИИ

Граѓани повторно се жалат на лошата услуга од Комерцијална банка

Никола Осило
Голем број граѓани на социјалните мрежи повторно се жалат дека не можат да ги користат кредитните картички и интернет банкарството од Комерцијална банка. Тие ја
Локално

Приведен прилепчанец кој алкохолизиран ги вознемирувал граѓаните

Никола Осило
На 19 јули во 04.05 часот на булевар „Гоце Делчев” во Прилеп, полициски службеници го привеле лицето Х.Р.(36) од Прилеп поради тоа што под дејство
Бизнис

Граѓаните се повеќе пријавуваат во УЈП: Ресторани, маркети, фризерски студија, бутици не издаваат фискални сметки

Редакција
Управата за јавни приходи (УЈП) информира за неправилностите коишто од почетокот на мерката поврат на 15 отсто од пресметаниот ДДВ, граѓаните ги пријавуваат на бројот