еМагазин

Tag : граѓани

ТОП СТОРИИ Убава приказна

Шест години „еМагазин“: Си пишуваме историја базирана на факти

Никола Осило
Шест години можеби звучи како краток временски интервал, но кога за само 72 месеци како новинари ќе сведочите на тектонски поместувања во татковината кои несомнено
Локално

Бесплатно мерење на вкупни масти, шеќер во крвта и притисок во Градски парк

Редакција
Здружението на граѓани за промовирање на здрав начин на живот „Мое здравје”- Скопје организира бесплатно мерење на вкупни масти, шеќер во крвта и крвниот притисок
Бизнис

Тортевски: Излажаните од „Нефа мебел“ не треба да тужат

Никола Осило
Не стивнуваат реакциите по измамата во „Нефа мебел“ во која голем број македонски граѓани останаа без платениот мебел. Граѓаните сега бараат начин како да си
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Станува ли СДСМ партија на Зоран Заев?: Наместо институционална метла, казна за лошите изборни резултати

Никола Осило
Не престануваат реакциите во јавноста по вчерашната смена на раководството во СДСМ. Граѓаните од една страна ја поздравуваат одлуката на премиерот Зоран Заев, а други
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Спасовски, Шилегов, Бочварски, Манчевски, Зекири, Ременски „лоши“ за СДСМ, а за граѓаните?

Редакција
Неколку актуелни функционери се најдоа на удар на партиската „метла“ во СДСМ. Потпреседатели на СДСМ, повеќе не се Фросина Ташевска Ременски, потпретседателка на македонското Собрание, министерот
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Доколку државата седи со скрстени раце, другите производители ќе го платат „цехот“ на „Нефа мебел“

Никола Осило
Не стивнуваат реакциите во јавноста по големата измама во „Нефа мебел“ во која граѓани од повеќе градови низ земјава кои платиле за мебел останаа со
Бизнис

Раст на бројот на граѓани и фирми на новата Листа на должници на УЈП

Редакција
На најновата Листата на должници на Управата за јавни приходи има 1.934 должници – правни лица (повеќе за 75 од претходната листа) и 2.409 физички
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Зголемување: Блокирани сметките на 111.056 граѓани и фирми

Никола Осило
Со блокирани сметки во банките минатата година завршиле 111.056 депоненти (граѓани и фирми), што е зголемување во однос на претходната година кога блокирани биле сметките
Бизнис

Граѓаните и фирмите чуваат 1,6 милијарда евра во Комерцијална банка

Никола Осило
Вкупната актива на Комерцијална банка на 31.03.2019 година достигна износ од 115 милијарди денари и во однос на декември 2018 година бележи зголемување од 0,6%,
Македонија

Заев за обвинувањата дека СДСМ прибира податоци од граѓаните: Водиме современа кампања по моделот на Шведска

Редакција
Како грубо обвинување кон СДСМ и обид да се сврти вниманието поради можноста за изборен пораз го оцени премиерот Зоран Заев тврдењето на граѓанскиот изборен