еМагазин

Tag : гласање

Македонија ТОП СТОРИИ

Сите детали: ДИК ги утврди протоколите за гласање на изборите, како ќе гласат заразените со Ковид-19?

Редакција
Посебниот избирачки одбор (ПИО), кој ќе го спроведе гласањето на 13 јули во домовите на лицата кој што се заразени со Ковид-19 и лицата кој...
Македонија

ДИК ќе може да определи нов простор за гласање на изборите доколку постоечките се претесни

Редакција
На вчерашната седница, Владата донесе измени и дополнувања на Уредбата со законска сила за прашања поврзани со изборите за пратеници во Собранието на 15 јули...
Македонија

Филипче: Партиите без исклучок да ги почитуваат сите протоколи и мерки во кампањата

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче, по објавениот датум за избори, упати апел до сите политички чинители за спроведување на целиот изборен процес без загрозување на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заразените од корона вирусот и лицата во самоизолација ќе гласаат од дома на 13 јули

Редакција
Владата на вчерашната седница донесе Уредба за изборниот процес во кој се предвидува гласањето на изборите да биде на 15 јули од 7 до 21...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите детали: Како ќе изгледаат изборните активности и гласањето во време на корона вирусот?

Редакција
Задолжително носење заштитна маска, држење физичка дистанца, честа дезинфекција на рацете и проветрување на просториите, се дел од правилата кои треба да се почитуваат во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе има и митинзи и посети од врата на врата, а ќе гласаме со маски, готов е протоколот за изборите

Редакција
Комисијата за заразни болести го утврди протоколот на кој начин да се одржат активностите на партиите за време на изборниот процес во услови на присуство...
Македонија

Левица побара од Државната изборна комисија да набави повисоки паравани за гласање

Редакција
Политичката партија Левица поднесе официјален предлог до Државната изборна комисија за набавка на нови, повисоки паравани за гласање кои ќе го гарантираат тајното избирачко право...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Изгласани законите: Граѓаните „куртулија“ од извршителите, студентите ќе добиваат субвенциониран оброк

Редакција
Со 65 гласа „за“ и еден „воздржан“ денеска во македонското Собрание е изгласан Законот за отпис на камати и репрограмирање долгови и трошоци на физички...
Македонија

Гласање во дијаспората ќе има само ако се пријават над 6.700 избирачи

Редакција
Гласање во дијаспората за предвремените парламентарни избори ќе може да се спроведе доколку за тоа се пријават најмалку 6.700 наши гласачи. -Ова е законски миннимум...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој со кого ќе коалицира, можни ли се изненадувања кај СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и формирање втор албански блок

Редакција
Лидерите на политичките партии СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не откриваат дали и кога ќе коалицираат, пред или после изборите. Тие се уште ги разгледуваат опциите...