еМагазин

Tag : гласање

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Што бе Белорусија фукнал далавера???„: Твитер реакции за грешката на Евровизија и искачувањето на Тамара на седмо место

Редакција
Македонската преставничка на Евровизија, Тамара Тодевска, била прва според гласањето на жирито на финалето на Евровизија во Тел Авив, Израел и завршила не на осмо,
Македонија

Управниот суд ја отфрли тужбата на ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во Ново Село

Редакција
Управниот суд денеска ја отфрли како неоснована тужбата од ВМРО-ДПМНЕ, која се однесува на одбиениот приговор од Државната изборна комисија за гласачкото место 1789 во Ново
Македонија

МОСТ: Гласањето тече мирно, забележани две изолирани неправилности

Никола Осило
Две изолирани неправилности се регистрирани во досегашното гласање за вториот круг од Претседателските избори од страна на набудувачите на граѓанската асоцијација МОСТ чии податоци покажуваат
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Гласањето мирно, одѕивот до 10 часот 6,31 отсто

Редакција
Одѕивот на гласачите на вториот круг од Претседателските избори до 10 часот изнесува 6,31 отсто, соопшти на првата прес-конференција на Државната изборна комисија портпаролката Љупка
Македонија ТОП СТОРИИ

Убава вест: Последен ден од кампањата за нов претседател на државата, од полноќ изборен молк

Редакција
Денеска е последен ден од изборната кампања за избор на нов претседател на државата. Изборниот молк ќе почне на полноќ. За време на 24-часовниот молк
Македонија

Приведен гласач во кумановско Тромеѓе, го сликал гласачкото ливче

Редакција
Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа, кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија (ОИК) Куманово. За случајот,
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Излезeноста до 18:30 часот 39,71 отсто

Редакција
Одѕивот во првиот круг на Претседателските избори до 18:30 часот изнесува 39,71 отсто од обработени 91,54 проценти од избирачките места или на гласање излегле околу
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Жителите на Рамни Габер го заклучиле објектот каде што требало да се гласа

Редакција
Жителите на скопско Рамни Габер нашле оригинален начин како да изразат револт од актуелниот градоначалник. Имено, тие го заклучиле и го сокриле клучот од објектот
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: До 15 часот гласале 396.252 граѓани или 28,89 отсто

Редакција
До 15 часот вкупно гласале 396.252 граѓани што е 28,89 отсто од вкупно евидентираните во Избирачкиот список. Како што соопшти претседателот на Државната изборна комисија
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: До 13 часот гласале 284.942 гласачи, излезноста е 20,45 проценти

Редакција
Одѕивот на гласањето на првиот круг од Претседателските избори до 13 часот изнесува 20,45 проценти. Портпаролот на Државната изборна комисија, Љупка Гугучевска на прес-конференција соопшти