еМагазин

Tag : приговори

Македонија ТОП СТОРИИ

Групни приговори до ДИК за парламентарните избори

Редакција
Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски информираше дека за парламентарните избори, пристигнале девет приговори од Коалицијата „Вреди“, осум од ВМРО-ДПМНЕ, пет од СДСМ...
Македонија ТОП СТОРИИ

Течат роковите од 48 часа за приговори од учесниците во изборите

Редакција
Tечат роковите од вкупно 48 часа за учесниците на изборите да поднесат приговори за евентуални неправилности поврзани со изборниот ден. На трите избирачки места во...
Македонија

ДИК ги одби приговорите од Алијанса за Албанците и Алтернатива за изборите во Дебар

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) на 41-та седница ги одби како несоновани доставените приговори од коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива поради тоа што не биле...
Македонија

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

Редакција
СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите што ги поднесоа за изборните резултати во вториот круг, потврдија од Државната изборна комисија (ДИК) за МИА. СДСМ имаше...
Македонија

До ДИК поднесени 23 приговори за Локалните избори

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) информираше дека заклучно со вчерашниот ден, до ДИК се поднесени вкупно 23 приговори за постапката за гласање и постапката за сумирање...
Македонија

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

Редакција
До Државната изборна комисија (ДИК) до денеска заклучно со 15 часот поднесени се вкупно 13 приговори за постапката за гласање и постапката за сумирање и...
Македонија

ДИК: Досега пристигнати седум приговори од партијата ТМРО

Редакција
Заклучно со 10 часот денеска, до Државната изборна комисија (ДИК) се поднесени седум приговори од политичка партија ТМРО. Како што информира ДИК, приговорите се однесуваат...
Македонија

ДИК ги одби сите шест приговори на Левица

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница ги одби сите шест приговори на Левица поради тоа што партијата во прилог не доставила материјални докази. Претставникот...
Македонија

ДИК го отфрли барањето на АА и Алтернатива за поништување на гласањето на избирачко место во Дебар

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница со 4 гласа „против“ и 3 „за“ го отфрли приговорот на коалицијата на Алијансата за Албанците (АА) и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поднесени 13 приговори до ДИК за гласањето и за сумирањето на резултатите од изборите

Редакција
До Државната изборна комисија (ДИК) досега се поднесени вкупно 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на резултатите за...