еМагазин

Tag : порака

Македонија ТОП СТОРИИ

Американската амбасадорка Агелер со повик до граѓаните да гласаат

Редакција
Амбасадорката на Соединетите американски држави Анџела Агелер на официјалниот Фејсбук профил на Амбасадата упати порака до граѓаните да излезат на гласање и да гласаат за...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Македонски Телеком со моќна кампања за вистинско поврзување: Да направиме место за емпатија, разбирање и блискост

Редакција
Македонски Телеком ја започнува кампањата „Да направиме место“ со којашто поттикнува и инспирира отвореност и меѓусебно разбирање коишто се важни  за вистинско поврзување, информираа од...
Свет ТОП СТОРИИ

На Божик, папата повика да се стави крај на „бесмислената“ војна во Украина

Редакција
Папата Франциск денеска апелираше за прекин на „бесмислената“ војна во Украина. Во својата традиционална божикна порака од базиликата Свети Петар во Ватикан тој нагласи: „Господ...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Католиците, протестантите и дел од православните верници го чествуваат Божик

Редакција
Католичките и протестантските верници и дел од православните христијани, кои се водат според грегоријанскиот календар, денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божик. Божик денеска го...
Македонија ТОП СТОРИИ

Само со почитување на правото на самоопределување може да зборуваме за обединета Европа, вели Пендаровски

Редакција
Денес гледаме дека победата на слободата, човековите права, демократијата и еднаквоста е загрозена во моментот кога поверувавме дека е целосно извојувана. Токму денес, во екот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Г.г Стефан: Покајанието, преобразбата и прошката ни се пот­ребни како никогаш досега

Редакција
Денес торжествуваме и празнично Го величаме Христа воскреснатиот, Кој ја уништи смртта и го порази адот, Кој умрените ги ослободи и стана почеток – првороден...
ЖИВОТ

(Видео) Дали знаеш каде да се обратиш доколку си жртва на родово-базирано насилство?

Редакција
„Не прикривај. Пред другите…И пред себе. Зборувај отворено за твоите проблеми, во сигурна средина. Тука сме за тебе“ Ова е пораката упатена до жените кои...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

ЕУ не го исполни ветувањето и испрати лоша порака за регионот, рече Заев од „Преспа форумот за дијалог“

Редакција
Одлуката да не се одржи првата меѓувладина конференција беше големо разочарување за Северна Македонија и за Албанија. Тоа е голем неуспех на политиката на проширување...
Македонија ТОП СТОРИИ

Граѓаните над 40 години кои се пријавиле, а не добиле термин за вакцинација да проверат кај матичниот лекар, вели Филипче

Редакција
Граѓаните над 40 години кои се пријавиле на vakcinacija.mk , а не добиле порака за термин, да проверат кај матичниот лекар за терминот за вакцинација,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Емотивна порака на македонска докторка: „Плачам како мало дете, вие гледате бројки, ние ги гледаме лицата на тие бројки“

Редакција
Елена Павлевска, докторка на Клиниката за ендокринологија, дијабетес и метаболички нарушувања на својот Фејсбук-профил упати емотивна порака околу состојбата со Ковид-19 и апел граѓаните да...