еМагазин

Tag : Божиќ

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Државниот врв на божиќен ручек кај г.г. Стефан

Редакција
Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан по повод божиќните празници и својот именден – празникот на архиѓакон и првомаченик Св.Стефан, денеска...
Македонија

За Христовото раѓање во Бигорски повеќе од илјада верници

Редакција
Манастирот „Свети Јован Крстител“ попознат како Бигорски манастир, беше претесен да ги прими сите верници кои сакаа, токму тука, во ова древно македонско светилиште, да...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Заеви за Божиќ традиционално во Водоча

Редакција
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и неговата сопруга Зорица, традиционално за Боќиќ го посетија Водочкиот манастир „Св.Леонтиј“. „Секој од нас лично ја има можноста да...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Паричката кај претседателот Стево Пендаровски: „Не беше наместено“

Редакција
Претседателот на државата, Стево Пендаровски денеска упати честитки до сите православни верници во земјата по повод големиот празник Раѓањето христово – Божик. „Сакам на сите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Христос се роди, честит Божиќ

Редакција
Денеска православните верници го празнуваат христовото раѓање, Божиќ. Во божиќно послание на г.г. Стефан кое утринава беше прочитано во сите храмови се вели „да го...
ЖИВОТ

(Видео) Слушнете ја возобновената божиќна песна „Христос се роди денес“

Редакција
Денеска пред соборниот храм „Св.Климент Охридски“ беше промовирана и најново возобновената божикна песна „Христос се роди денес” во интерпретација на Вера Милошевска од Љубојна и...
Локално

Црквата Свети Спас ограбена на Божик

Никола Осило
На 07.01.2019 година во 08,30 часот во Полициската станица Гази Баба, пријавено е дека на 06/07.01.2019 година во времето од 19,30 до 06,00 часот во...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Бигорскиот манастир преполн со верници

Редакција
Манастирот „Свети Јован Крстител“ попознат како Бигорски манастир, беше претесен да ги прими сите верници кои сакаа во ова македонско древно светилиште да бидат во...
Забава

Бадникови поворки: Концерт, претстава, бесплатни божикни колачиња за секое дете

Редакција
Македонија ќе биде домаќин на најголемиот Божикен настан во регионот, на кој се очекува учество на околу 10 илјади деца од целата земја. Денеска во...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Видео) Среќен Бадник и Божик: Преубав спот и песна за вечниот Бог

Редакција
Здружение за возобновување на православните традиции „Бадникови поворки“ направи божикен подарок за верниците со спот за песната „Небо и земја“ во која учествуваат Елена Ристеска, Влатко...