еМагазин

Tag : Бигорски манастир

Македонија ТОП СТОРИИ

Бигорски манастир: Убиствата се последицa на тоа што не се санкционирани и отфрлени докажаните и непоправливи криминалци, манипулатори, луѓе со болен ум и речник

Редакција
Свештената Бигорска Обител, со својот Старец, Епископот Антаниски г. Партениј, го изразува своето најдлабоко сочувство до блиските на убиените Панче Жежовски и Вања Ѓорчевска, утешувајќи...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Мето Јовановски не само што ја обогати нашата култура како култен актер, туку и стана светилник на верата, добрината и благородството, велат од Бигорски манастир

Редакција
Мето Јовановски често го посетуваше Бигорскиот Манастир и неговиот метох во Рајчица, разговарајќи и дружејќи се со Старецот на Обителта и со браќата монаси и...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Литургија на врвот Голем Крчин (2.341мнв), во организација на Бигорската Обител по осми пат

Редакција
Во висините, на оние места каде што земјата се соединува со небото и првите зраци на сонцето ти го благословуваат претстојниот ден, каде сосредоточено и...
ЖИВОТ

Произнесување на Бигорскиот манастир за искажаните обвинувања од страна на владиката Петар

Редакција
Свештената Бигорска обител реагира на обвинувањата од страна на владиката Петар во емисијата „Аргумент плус“ на ТВ24. Нивното соопштение Ви го пренесуваме во целост: „Почитувани...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Неколку илјади верници од државата и странство за Велигден во Бигорски манастир

Редакција
Илјадници верници го посетија македонското древно светилиште, Бигорскиот манастир за Христовото воскресение Велигден. Присуството на неколку илјадници верници, во саботата и со повеќе стотици во...
Интервју ТОП СТОРИИ

(Видео) Разговор со јеромонах Кирил за духовната страна на Велигденскиот пост: Да постиме пред сè, од злото во себе

Силвана Жежова
Среда, ден среде недела, период среде Велигденскиот пост. Тивко во Бигорски манастир, веќе завршила Утрената. Монасите се враќаат од трпеза и секој продолжува со своите...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Епископот г.Партениј посака благословен пост кој почнува во понеделник и добра Четириесетница

Редакција
Пред почетокот на велигденските пости, кои почнуваат в понеделник, епископoт Антаниски г. Партениј, кој е и игумен на Свештената бигорска Обител, денеска упати порака со...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Висок претставник на Вселенската патријаршија и атинскиот хор „Тропос“ во посета на Бигорски манастир

Редакција
Во посета на Свештена бигорска обител вчера допатува високопреосвештениот митрополит на Имврос и Тенес г. Кирил, висок претставник на Вселенската патријаршија. – Владиката Кирил го...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Документарецот за Бигорскиот манастир беше проектиран пред голем број амбасадори и дипломати во Рим

Редакција
Во свечениот амбиент на „Понтификалниот институт за ориентални студии“ во Рим, се одржа проекцијата на документарниот филмот „1000 години – Сведок на Светлината“, посветен на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Проекција на филмот „1000 години сведок на светлината“ за Бигорски манастир во Рим

Редакција
Филмот „1000 години сведок на светлината“, посветен на илјадагодишнината на Бигорскиот манастир, во режија на Илија Ико Каров денеска ќе биде емитуван во Понтификалниот институт...