еМагазин

Tag : Бигорски манастир

МАКЕДОНСКО

(Галерија) Бигорското братство им одаде почит на Кирил и Методиј во Битуше: Велинченствена церемонија за светите браќа

Никола Осило
Во присуство на поголем број верници, Бигорското братство, заедно со сестринството од Рајчица, во спомен на светите рамноапостоли Кирил и Методиј беше одржана литургија во
Да помогнеме

Апел од Бигорскиот манастир: На шестмесечното бебе Лео му треба помош

Никола Осило
„Драги пријатели, да бидеме хумани и да му помогнеме на овој супер херој да ја извојува битката за правото на безгрижно детство, за правото на
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Оливер Спасовски и Влатко Ѓорчев се кршеа со велигденски јајца во Бигорскиот манастир

Никола Осило
Празниците се време кога треба да се подзаборави на политичките несогласувања и борбата за власт. Тоа најдобро го покажаа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото-галерија) Вонземско доживување: Како се славеше Велигден во Бигорскиот манастир

Никола Осило
Илјадници верници имаа можност да присуствуваат на прославата на големиот христијански празник Велигден во Бигорскиот манастир. Прекрасните фотографии што ги објави манастирот на својата веб-страница
БАШ НИ Е ЌЕФ

Бигорски го посетија околу пет илјади верници за Христовото Воскресение

Редакција
Во познатото древно македонско светилиште Бигорскиот манастир на воскресна литургија присуствуваа околу пет илјади верници од сите делови на државава и од странство. Големото присуство
ЖИВОТ

Објавен видео запис „Воскресение во Бигорски манастир“

Редакција
Во пресрет на Празникот над празниците, Воскресението Христово Велигден познатото македонско древно светилиште „Свети Јован Крстител“, објави видео запис „Воскресение во Бигорски манастир“. Бигорски манастир
ЖИВОТ

Апел од Бигорски манастир за последната недела пред Велигден

Редакција
Страсната седмица, последната недела пред Велигден – Пасха, е посветена на последните настани од Христовиот живот на земјата, пишуваат од Бигорски манастир на нивната официјална
Локално ТОП СТОРИИ

Потег за поздравување: Монасите од Бигорски ги спасија жителите на Гари од снежната блокада

Никола Осило
Жителите од дебарското село Гари, област Мала Река, искажаа огромна благодарност до игуменот на Бигорскиот манастир, Анхимандрит Партениј со чиј благослов монасите од бигорското братство им
Локално

Лавина кај Бигорски манастир го прекина сообраќајот од Маврово кон Дебар

Редакција
Снежна лавина која се струполила врз коловозот на регионалниот патен правец Маврови Анови – Дебар предизвика целосен прекин на сообраќајот во овој регион. Засега нема
БАШ НИ Е ЌЕФ

Монасите и монахињите од Бигорскиот и Рајчичкиот манастир ќе го искачуваат Голем Крчин и на врвот ќе има литургија

Редакција
Монасите и монахињите од Бигорскиот и Рајчичкиот манастир, и оваа година со особена радост  информираат, а воедно и покануваат да бидете дел од еден несекојдневен