еМагазин

Tag : храна

Бизнис ТОП СТОРИИ

Инфлацијата се намали, но потребна е внимателност, вели гувернерката Ангеловска-Бежоска

Редакција
Преземените монетарни мерки, заедно со намалувањето на цените на храната и на енергентите на светските берзи, се факторите коишто влијаеа инфлацијата во нашата земја да...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Професорите Мијакоски и Столески дел од европско истражување посветено на алергиите на храна

Редакција
Во европската истражувачка мрежа COMFA, во која што учествуваат проф. д-р Драган Мијакоски и проф. д-р Сашо Столески од Институтот за медицина на трудот и...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Од 1. март можен нов ценовен шок за граѓаните, завршува мерката „гарантирана цена„

Редакција
Од 1. март (петок) нема повеќе гарантирани цени за храната. Владината мерка истекува на 29. февруари, а од Владата и Министерството за економија најавија дека...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Денеска е Задушница: Не оставајте храна на гробовите нахранете гладни, на починатите им се потребни молитви

Редакција
Денеска е Задушница, а свештениците уште еднаш потсетуваат и апелираат на гробовите да се носи само пченица и вино -Доколку граѓаните сакаат да поделат храна,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Уште една жена почина по семејното труење со храна, мажот е пуштен на домашно лекување

Редакција
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје издаде наредба за обдукција на телото на 79 – годишна жена, која почина откако повеќе од 10 дена...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Палестинци кои со недели се без храна упаднаа во магацините за помош во Газа

Редакција
Викендов илјадници Палестинци, кои со недели се без храна, вода, средства за хигиена и лекови, упаднаа во магацините и дистрибутивни центри за хуманитарна помош во...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„За чесните стана луксуз да живеат во Македонија„: Твитер реакции за цените на храната

Редакција
Нелогичните одлуки на Владата, кои наместо намалување на цените на прехранбените производи донесоа нов бран на поскапување предизвикаа лавина од реакции на социјалните мрежи. ПОВРЗАНИ...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Цените на основните прехранбени производи нема да се зголемат, уверува Бектеши

Редакција
„Министерството за економија целосно стои зад Одлуката за намалување на цените на основните прехранбени производи која ја донесовме пред две недели. Најмалку до 30 ноември,...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Уште на следната владина седница може да се ревидира одлуката за зголемување на ДДВ-то за десетина прехранбени производи, вели Битиќи

Редакција
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека граѓаните најмногу реагираат за зголемувањето на ДДВ-то од 5 на 10 отсто за 10 прехранбени производи од...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Поскапува речиси целата храна, а не само луксузните производи како што најави Влада

Редакција
Со зголемување на данокот за прехранбените производи, во маркетите ќе поскапи речиси се, односно над 1.000 артикли. Владата најавуваше дека ќе поскапат само луксузните производи,...