еМагазин

Рубрика: Убава приказна

ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Брендот ТиноСки веќе можете да го најдете во нов арт простор во Дебар Маало

Редакција
Профилите на Инстаграм на Валентин Петрески, или со уметничко име ТиноСки, кои изобилуваат со шаренило од бои, убави пораки, ситни изработени работи кои во текот...
Убава приказна

Рамстор мол прославува 15 години

Редакција
Рамстор Мол прославува 15 години постоење. 15 години креирање на радосни моменти. 15 години среќа, одличен шопинг, многу насмевки и уживања. 15 години се грижиме...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Седум години „еМагазин“: Сведочиме дека научно фантастичните филмови може да станат реалност

Редакција
Во време на „истенчени“ нерви, психолошки притисок, но и тешка економска криза што ги предизвика корона вирусот, „еМагазин“ го прославува својот седми роденден. Изминативе седум...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Сонот стана реалност: Стефанија Гештарска стана првата македонска балерина која се вработи во светски познатиот театар Бољшој

Редакција
Балерината Стефанија Гаштарска стана првата балерина од Македонија која се вработи во светски познатиот театар Бољшој, во Москва. Со ова, сонот стана реалност на Гаштарска...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Денеска се отвора најголемата и најубавата книжарница во Македонија

Редакција
Скопје ја доби најголемата книжарница во Македонија! Новата суперпродавница на „Литература.мк“, која е со површина од 500 м², свечено ќе биде отворена вечерва во 20 часот,...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

„Современи бајки од Македонија“ –  нов проект на Движењето за креативност „Иво Лауренчиќ“ и „Арс ламина“

Редакција
По големиот успех на изданијата „Бајки од Македонија“, Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ во соработка со издавачката куќа „Арс ламина“...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Фото) Браво: Девојка од Скопје донираше крвна плазма за лекување на заболени од коронавирусот

Редакција
Младата скопјанка Михаела Јаневска, е една од првите кои во Македонија донираше конвалесцентна (крвна) плазма за лекување на заболени пациенти од коронавирусот. Таа е една...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Тимот на штипјанецот Панче Наумов работи на развивање на вакцина против корона вирусот во ОАЕ

Редакција
Македонецот Панче Наумов, кој на светската научна јавност е познат по неговите истражувања и пронајдоци во делот на хемијата, деновиве во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ)...
Убава приказна

Истражување на „Радио МОФ“: По трагите на Лиса и Филипче, балканските рисови кои обединија три држави

Редакција
Кон крајот на март Лиса и Филипче заедно ја поминаа македонско-албанската граница. Без страв ги искачија шумските ридови на планината Кораб. Откако кратко се задржаа...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

„Универзал“ од Гостивар започна со производство на „хигиенски тунели“ за дезинфекција при влез во маркети, установи, згради…

Редакција
Бројни фабрики и компании низ светот се адаптираат на новонастанатите услови за водење на бизнис во време на пандемија со коронавирусот, па почнуваат со производство...