еМагазин

Tag : Бадник

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Ќе има ли среќа како технички премиер: Паричката паднала кај Спасовски

Редакција
Паричката за Бадник во семејството на техничкиот премиер Оливер Спасовски се паднала кај него. „Прв пат после многу години се падна кај мене“, одговори Спасовски...
Балкан

(ВИДЕО) Како му ја „наместија“ паричката на градоначалникот на Загреб

Редакција
Видеото на кое се гледа како му ја „местат“ паричката на традиционален прием во организација на Српскиот национален совет во Загреб, (на кој се кршеше и...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Кај кого се падна паричката во семејствата на Шекеринска, Филипче, Дескоска, Анѓушев…

Редакција
Дел од министрите освен честитки за божикните празници на социјалните мрежи споделија и фотографии со информации во кој од нивното семејство се паднала паричката. Министерката...
ЖИВОТ

Шеста година по ред паричката кај Мицкоски

Редакција
Годинава во бадниковото лебче кое се дело во неговото семејство, паричката се паднала во парчето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, велат за порталот „Лидер“...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Бадникови поворки низ скопските улици: Ѕвездата од Витлеем и гласот на ангелите ја соопштија радосната вест

Редакција
Со концерт на платото пред црквата Св.Димитрија на плоштадот Филип Втори, во Скопје се одржа манифестацијата Бадникови поворки. Поворки денеска имаше и во други градови...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) На Бадник кај Иванови

Редакција
На Бадник, во пресрет на големиот христијански празник Божиќ, денеска домот на претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, го посетија децата од Центарот за...
ЖИВОТ

Бигорски манастир: Лепче со паричка на Василица, не на Бадник

Редакција
Лепче со паричка за Бадник се прави само во некои делови на Македонија. Но според МПЦ, паричка во лебче се става за Василица, а зошто,...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Видео) Среќен Бадник и Божик: Преубав спот и песна за вечниот Бог

Редакција
Здружение за возобновување на православните традиции „Бадникови поворки“ направи божикен подарок за верниците со спот за песната „Небо и земја“ во која учествуваат Елена Ристеска, Влатко...
ЖИВОТ

(Фото) Бадниково утро: Се подготвивте ли за коледарите

Редакција
Децата коледари утре, во раните утрински часови на Бадник ќе го навестат даоаѓањето на големиот христијански празник Рождеството Христово – Божик. Со коледарски песни ќе ги...
ЖИВОТ

Сопругата на Мицкоски во интервју за „Вечер“: Пет години наназад паричката за Бадник се паѓа кај Христијан

Редакција
Рози Мицкоска, сопругата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за весникот „Вечер“ вели дека во пресрет на бадниковата и божикната вечер тие имаат...