еМагазин

Author : Редакција

Свет

Џорџ Сорос и други милијардери бараат данок на богатство во САД

Редакција
Некои од најбогатите луѓе во САД бараат данок на богатство (данок на имот). Меѓу нив се и милијардерот Џорџ Сорос, наследничките Реган Прецкер и Абигал
Македонија ТОП СТОРИИ

Штетата по Буџетот 7,5 милиони евра: Во акцијата во Љуботен запленети 12 тони нелегално увезен режан тутун

Редакција
Над 12 тони режан тутун кој нелегално е увезен во земјава е запленет денеска во акција спроведена на 13 локации во Скопско. Приведени на информативен
Македонија

САД ќе ја финансираат модернизацијата на АРМ со 25 милиони долари

Редакција
Соединетите Американски Држави одобрија 110 милиони долари помош за четири земји од Западен Балкан за набавка на оружје, како дел од ERIP-програмата за замена на
Македонија

Дураки повеќе не е министер, вели дека неговото работење ќе оставело траен позитивен белег во зачувување на животната средина

Редакција
Министерството за животна средина и просторно планирање денеска соопшти дека Садула Дураки поднесе оставка на функцијата министер за животна средина и просторно планирање, од причина
БАШ НИ Е ЌЕФ

Шилегов ќе предложи до Советот на Град Скопје да му се додели парична награда на шампионот Алили

Редакција
Градоначалникот Петре Шилегов и заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи, денеска, во просториите на Град Скопје го пречекаа европскиот шампион во борење за кадети, Бесир Алили.
Интервју

Нина Николиќ: Темата жените во претприемништвото на DigitalK 2019 предизвик на Стартап Македонија

Редакција
DigitalK, еден од топ 10 дигитални настани во Европа, се одржа во Софија. Тој е задолжителен собир за бизнис професионалци од C ниво, за инспиративни
Македонија ТОП СТОРИИ

Унгарија го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Редакција
Унгарија го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, соопштија од кабинетот на претседателот на Собранието, Талат Џафери кој денеска присуствувал на чинот
ЖИВОТ

ДЗСИ изврши вонредни инспекциски надзори во сите здравствени установи каде е лекувана почината родилка од Охрид

Редакција
Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) на 24. јуни изврши вонредни инспекциски надзори во сите здравствени установи каде почината родилка од Охрид е лекувана, информираат
Македонија

Судењето за „Титаник“ одложено оти не дојдоа обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски

Редакција
Судењето за изборни нерегуларности за предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) продолжува на 5. јули, откако денешното рочиште се одложи поради отсуство на обвинетите
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) NESCAFÉ 3in1 ги унапреди условите за работа во библиотеката на Филозофскиот факултет во Скопје

Редакција
Библиотеката на Филозофскиот факултет во Скопје е опремена со нови компјутери, мебел и друга модерна опрема која ја донираше компанијата Nestlé која во рамки на